Figure Joint Costs $472,400 Peanuts Department Processing of 160,000 lb Separable Costs 44,000 pounds Salting Department Processing $36,000 Salted Peanuts 44,000 pounds $9/lb 14,000 pounds Splitoff Point Paste Department Processing $11,000 Raw Peanuts 90,000 pounds $6/lb Peanut Butter 14,000 pounds $8/lb i Requirements 1. 2. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating C as a byproduct. Use the NRV method for allocating joint costs. Deduct the NRV of the byproduct produced from the joint cost of products A and B. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating all three as joint products and allocating joint costs by the NRV method.
Figure Joint Costs $472,400 Peanuts Department Processing of 160,000 lb Separable Costs 44,000 pounds Salting Department Processing $36,000 Salted Peanuts 44,000 pounds $9/lb 14,000 pounds Splitoff Point Paste Department Processing $11,000 Raw Peanuts 90,000 pounds $6/lb Peanut Butter 14,000 pounds $8/lb i Requirements 1. 2. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating C as a byproduct. Use the NRV method for allocating joint costs. Deduct the NRV of the byproduct produced from the joint cost of products A and B. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating all three as joint products and allocating joint costs by the NRV method.
Figure Joint Costs $472,400 Peanuts Department Processing of 160,000 lb Separable Costs 44,000 pounds Salting Department Processing $36,000 Salted Peanuts 44,000 pounds $9/lb 14,000 pounds Splitoff Point Paste Department Processing $11,000 Raw Peanuts 90,000 pounds $6/lb Peanut Butter 14,000 pounds $8/lb i Requirements 1. 2. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating C as a byproduct. Use the NRV method for allocating joint costs. Deduct the NRV of the byproduct produced from the joint cost of products A and B. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating all three as joint products and allocating joint costs by the NRV method.
Transcribed Image Text:Figure
Joint Costs
$472,400
Peanuts Department
Processing
of 160,000 lb
Separable Costs
44,000 pounds
Salting Department
Processing
$36,000
Salted Peanuts
44,000 pounds
$9/lb
14,000 pounds
Splitoff
Point
Paste Department
Processing
$11,000
Raw Peanuts
90,000 pounds
$6/lb
Peanut Butter
14,000 pounds
$8/lb
Transcribed Image Text:i
Requirements
1.
2.
Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating C as a byproduct. Use
the NRV method for allocating joint costs. Deduct the NRV of the byproduct produced
from the joint cost of products A and B.
Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating all three as joint
products and allocating joint costs by the NRV method.
Definition Definition Structural system an enterprise uses to collect, store, report, retrieve, and process financial data. Accounting information systems are used by business analysts, auditors, accountants, and consultants for accurate and efficient access to financial data.
Expert Solution
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.