Fevicol For All has developed the following material standard to produce one container of Fevicol-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Fevicol For All planned to produce 2,000 containers of Fevicol-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons to produce 1,950 containers of Fevicol-It. How much is the material price variance?
Q: One of Anfa Company's activity cost pools is inspecting, with an estimated overhead (OH) of…
A: Step 1: Analysis of the information givenTotal estimated overheads = $155,000Throw rugs = 820…
Q: Please expert provide right answer
A: The coefficient of variation (CV) is calculated as: CV=Expected ReturnStandard Deviation Step 1:…
Q: Subject: general accounting
A: Step 1: Calculate the wholesaler's selling price to the retailerThe manufacturer sells the product…
Q: What is the return on equity????
A: To calculate the Return on Equity (ROE), you can use the following formula:ROE = ( Net Income /…
Q: Need answer
A: To calculate the overhead allocation to Product X using a plant-wide allocation system with direct…
Q: Micah Levi works in the payroll department at Radiance Windows. The employer has determined that the…
A: The first step is to understand the requirements of the employer. The employer wants a cloud-based…
Q: Accounting
A: To calculate February's total cost of production, follow these steps: 1. Determine the required…
Q: provide. General Account. Answer
A: To calculate the standard cost for metal that should have been incurred to make 5,000 bats and…
Q: Answer this financial accounting question
A: Explanation: The formula for calculating coefficient of variation is = Standard deviation/Expected…
Q: Calculate Betty's cost of good sold for 2012
A: Explanation: The formula to calculate cost of goods sold is as follows:Cost of goods sold =…
Q: Financial accounting
A: Explanation of Net Sales Revenue:Net Sales Revenue is the final amount of sales a company earns…
Q: For the fiscal year, sales were $5,280,000, sales discounts were $100,000, sales returns and…
A: Explanation: Following data is given in the question:Sales = $5,280,000; Sales discounts = $100,000;…
Q: Quick answer of this accounting questions
A: To calculate the overhead rate for each activity, you need to divide the total overhead for each…
Q: Cinturon Corporation produces high-quality leather belts. The company's plant in Boise uses a…
A: Step 1:DefinitionsDirect Labor Rate Variance (DLRV):Measures the difference between the actual labor…
Q: Bowie Sporting Goods manufactures sleeping bags. The manufacturing standards per sleeping bag, based…
A: To calculate the total materials variance, we use the following formula: Total Materials…
Q: I need answer
A: Step 1:Under the installment sales method of revenue recognition revenue is recognized when the cash…
Q: I need Solution
A: Regression analysis in cost accounting primarily estimates the relationship between costs and…
Q: Don't use ai
A: Explanation of Standard Materials per Unit: Standard materials per unit represents the predetermined…
Q: Standards at times are referred to as: A. estimates B. budgets C. actual D. A&B E. all of these
A: The correct answer is:D. A & B Explanation:Standards are often referred to as estimates because…
Q: Financial Accounting MCQ
A: Option a: This option is correct because the hedging reserve represents the effective accumulated…
Q: Sanchez Company's output for the current period was assigned a $200,000 standard direct materials…
A: Step 1: Understand the Relationship Between Variances and CostsThe actual total direct materials…
Q: I Need solution
A: To Evaluate the required purchases for April, we use the formula: Required Purchases = Cost of Goods…
Q: If the after tax income is different, why ??? General accounting
A: A. Assuming 2010 tax rates of 15% on dividends and capital gains:Option 1: Sell the stockCapital…
Q: kindly help me with this General accounting question
A: Step 1: DefinitionEquivalent Units for Materials: A measure that translates partially completed…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Annual Savings from Improved Cash CollectionsThe annual savings from reducing the…
Q: Pinewood Corporation uses the weighted average method.... Please answer the general accounting…
A: Step 1: Define Cost per Equivalent UnitCost per equivalent unit is a measure in process costing that…
Q: What is predetermined overhead rate
A: The predetermined overhead rate is calculated by dividing the estimated overhead by the estimated…
Q: Equipment was purchased for $52,400 on January 1, 2016. Freight charges amounted to $1,400 and there…
A: Explanation of Depreciable Base (Total Cost): The depreciable base is the total amount of money…
Q: I am waiting for answer
A: Explanation of Common Stock Outstanding: Common stock outstanding represents the total number of…
Q: general accounting
A: To calculate the owner's capital balance at the end of the period, use the following formula: Ending…
Q: Solve this general accounting question
A: Explanation of Price-Taker: A price-taker is a company that must accept the prevailing market price…
Q: I don't need ai answer accounting questions
A: Step 1: Definition of Balance Sheet Classification of DebtOn a balance sheet, debt is classified…
Q: Get correct answer accounting questions
A: The equity premium is the additional return that investors require for investing in the stock market…
Q: General Account
A: Key Definitions:Sales Revenue:Total revenue earned from selling goods before any deductions, here…
Q: ANSWER
A: Step 1: Overhead rate Overhead rate = Estimated overhead/Total inspectionsOverhead rate =…
Q: Accounting
A: Explanation of Manufacturing Overhead:Manufacturing overhead refers to the indirect costs incurred…
Q: Ans
A: To calculate the annual depreciation for the machine, we can use the straight-line depreciation…
Q: Strait Company manufactures office furniture. During the most productive month of the year, 4,400…
A: Explanation of High-Low Method: The high-low method is a technique used in cost accounting to…
Q: 7. Financial Accounting: Assume the following is the stockholders' equity section of the 2019 Max &…
A: Explanation of Issued Shares:Issued shares refer to the total number of shares that a company has…
Q: i wont to this question answer General accounting question
A: Beginning stockholders' equity = $420,000 Net income = Revenues - Expenses = $575,000 - $410,000 =…
Q: Expert please provide answer
A: Profit Margin: Net Income / SalesTotal Asset Turnover: Sales / Total AssetsEquity Multiplier: Total…
Q: What is bicket's 2013 return on common stockholders equity? General accounting
A: To calculate Bicket's 2013 return on common stockholders' equity (ROE), follow these steps:Formula…
Q: Consider the information given in the table below. Calculate the gross profit. Salaries expense…
A: To calculate Gross Profit, we use the formula: Gross Profit=Net Sales−Cost of Goods Sold (COGS)…
Q: The Aakash Company forecasts that total overhead for the current year will be $17,000,000 and total…
A: The predetermined overhead rate is calculated using the formula: Predetermined overhead rate =…
Q: None
A: The question pertains to the degree of operating leverage. The degree of operating leverage (DOL) is…
Q: General accounting question
A: Explanation of Erosion:Erosion refers to the reduction in sales or revenue of an existing product…
Q: General Account Ans Want
A: Correct Answer:c) Engineering estimates based on attainable performance. Explanation:The standard…
Q: None
A: To calculate the return on equity (ROE), you can use the following formula:ROE= Net Income / Equity…
Q: Need A EXPERT NOT AI The following facts perta lessee. a non-cancelable lease agreement between…
A: The lease receivable at the commencement of the lease is the present value of the lease payments and…
Q: please given me correct answer General accounting question
A: Step 1: Definition of Applied Factory OverheadApplied factory overhead is the amount of overhead…
Fevicol For All has developed the following material standard to produce one container of Fevicol-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Fevicol For All planned to produce 2,000 containers of Fevicol-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons to produce 1,950 containers of Fevicol-It. How much is the material price variance?

Step by step
Solved in 2 steps

- Fevicol For All has developed the following material standard to produce one container of Fevicol-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Fevicol For All planned to produce 2,000 containers of Fevicol-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons to produce 1,950 containers of Fevicol-It. How much is the material price variance? Don't Use AiFevicol For All has developed the following material standard to produce one container of Fevicol-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Fevicol For All planned to produce 2,000 containers of Fevicol-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons to produce 1,950 containers of Fevicol-It. How much is the material price variance? Accurate AnswerFevicol For All has developed the following material standard to produce one container of Fevicol-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Fevicol For All planned to produce 2,000 containers of Fevicol-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons to produce 1,950 containers of Fevicol-It. How much is the material price variance? Accounting
- How much____?Cranbrook Chemical Ltd. manufactures two industrial compounds. In the month of May, 15,000 litres of direct material costing $160,000 were processed at a cost of $400,000. The joint process yielded 16,000 containers of a compound known as Jarlon and 4,000 containers of a compound known as Kharton. The respective selling prices of Jarlon and Kharton are $38 and $58. Both products may be processed further. Jarlon may be processed into Jaxton at an incremental cost of $8 per jar of the final product while Kharton may be processed into Kraxton at an additional cost of $32 per jar of the final product. The volume of jars of the final product are: 12,000 and 3,000 for Jaxton and Kraxton respectively. The selling price of Jaxton is $48 per jar. The selling price of Kraxton is $102 per jar. Using the NRV method, the amount of joint costs allocated to Jaxton is: $111,312. $389,592. $170,408. $121,720. $278,280.Baker Products manufactures faux boulders to be used in various landscaping applications. A special resin is used to make the boulders. The standard quantity of resin used for each boulder is 5 pounds. Baker Products uses a standard cost of $2.00 per pound for the resin. The company produced 3,800 boulders in June. In that month, 18,400 pounds of resin were purchased at a total cost of $46,000. A total of 18,250 pounds were used in producing the boulders in June. Read the requirements. Requirement 1. Calculate the direct material price variance. Begin by determining the formula for the price variance, then compute the price variance for the direct materials. (Enter the variance as a positive number. Enter currency amounts in the formula to the nearest cent and then round the final variance amount to the nearest whole dollar. Label the variance as favorable (F) or unfavorable (U). Abbreviations used: DM = Direct materials) DM price variance Requirements 1. Calculate the direct material…
- The Bright Lamp Company has budgeted its conversion cost for the small lamp production as $85,000 for 1,300 production hours. Each unit produced by the cell requires 15 minutes of process time. During the month, 3,800 units are manufactured in the cell. The estimated material cost is $18 per unit. Provide the following journal entries. a) Materials are purchased to produce 4,000 units. (b) Conversion costs are applied to 3,800 units of production. (Please round to nearest cent.) (c) 3,650 units are placed into finished goodsBramble Production is planning to sell 650 boxes of ceramic tile, with production estimated at 830 boxes during May. Each box of tile requires 25 kilograms of clay mix and a half-hour of direct labour. Clay mix costs $0.60 per kilogram and employees of the company are paid $22 per hour. Manufacturing overhead is applied at a rate of 130% of direct labour costs. Bramble has 2900 kilograms of clay mix in beginning inventory and wants to have 4000 kilograms in ending inventory. What is the total amount to be budgeted for manufacturing overhead for the month? $11869Solly Corporation produces a product for national distribution. Standards for the product are: • Materials: 12 ounces per unit at 60¢ per ounce. • Labor: 2 hours per unit at $8 per hour. During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows: Materials: 14,000 ounces purchased and used at a total cost of $7,700. Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $20,625. The materials quantity variance is:
- Solly Corporation produces a product for national distribution. Standards for the product are: • Materials: 12 ounces per unit at 60¢ per ounce. • Labor: 2 hours per unit at $8 per hour. During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows: • Materials: 14,000 ounces purchased and used at a total cost of $7,700. • Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $20,625. The materials price variance is: Multiple Choice $600 F $600 U $700 F $700 Ueonesio Corporation makes a product that uses a material with the following standards: Standard quantity 8.2 kilos per unit Standard price $4.00 per kilo Standard cost $32.80 per unit The company budgeted for production of 3,100 units in August, but actual production was 3,200 units. The company used 27,600 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 29,000 kilos of the direct material at a total cost of $118,900. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for August is: Multiple Choice $2,900 U $2,624 U $2,900 F $2,624 FMitchell Products manufactures faux boulders to be used in various landscaping applications. A special resin is used to make the boulders. The standard quantity of resin used for each boulder is 2 pounds. Mitchell Products uses a standard cost of $1.80 per pound for the resin. The company produced 11,000 boulders in June. In D that month, 21,750 pounds of resin were purchased at a total cost of $43,500. A total of 21,500 pounds were used in producing the boulders in June. Read the requirements. Requirement 1. Calculate the direct material price variance. Begin by determining the formula for the price variance, then compute the price variance for the direct materials. (Enter the variance as a positive number. Enter currency amounts in the formula to the nearest cent and then round the final variance amount to the nearest whole dollar. Label the variance as favorable (F) or unfavorable (U). Abbreviations used: DM= Direct materials) Actual quantity purchased i Actual price Standard price…

