end of a control wire of length L. speed Circular path of airplane Wire I a) Draw a free-body diagram for the force acting on the plane. Assume that the aerodynamic lift force acts in a direction perpendicular to the wings of the airplane, and that the wire is at an angle below the horizontal. b) Calculate the lift and tension forces if m= 9.750kg, |v|= 35.0m/s, L = 60.0m and 8 = 20.0⁹.
end of a control wire of length L. speed Circular path of airplane Wire I a) Draw a free-body diagram for the force acting on the plane. Assume that the aerodynamic lift force acts in a direction perpendicular to the wings of the airplane, and that the wire is at an angle below the horizontal. b) Calculate the lift and tension forces if m= 9.750kg, |v|= 35.0m/s, L = 60.0m and 8 = 20.0⁹.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:| A model airplane of mass m flies with a speed |v| in a horizontal circle at the
end of a control wire of length L.
Circular path
of airplane
Wire
a) Draw a free-body diagram for the force acting on the plane. Assume that the
aerodynamic lift force acts in a direction perpendicular to the wings of the
airplane, and that the wire is at an angle 9 below the horizontal.
b) Calculate the lift and tension forces if m = 0.750kg, |v| = 35.0m/s, L = 60.0m
and 8 20.0⁰.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 7 images
