Eldin is a house painter. He can paint three houses per week. He is considering hiring his friend Murphy. Murphy can paint five houses per week. What is the maximum total output possible if Eldin hires Murphy?
Q: A firm can manufacture a product according to the production function:Q=F(K,L)=K^(3/4)…
A: The production function is given as: The average product of labor is calculated by dividing the…
Q: Indy runs a small pet shop. He pays one employee $42,000 per year and spends $60,000 on pets and…
A: Forgone income, also known as opportunity cost, refers to the income or financial benefits that are…
Q: Suppose the production budget is $200/hour, the wage is $5/hour, and the cost of capital is…
A: Isocost is a downward sloping curve which shows different combinations of labor and capital that can…
Q: Suppose Fred produces 500 litres of milk every day with 10 workers. The price of milk is $12 per…
A: Given information: Daily production of milk = 500 litres Number of workers = 10 Price of milk = $12…
Q: You produce shoes (Q) with labor (L) and capital (K). The production process is as so: Q = 400L -…
A: Production Function: A production function represents the level of output produced given the inputs…
Q: Suppose a firm is planning to replace a labor intensive production process with an automated robot…
A: The Marginal Rate of Technical Substitution (MRTS) refers to an economic concept that depicts the…
Q: Suppose that Maria is starting a food ordering and delivery company. Customers order meals online.…
A: In the study of economics, production functions represents the relationship between the quantity of…
Q: Explain why the fixed cost has no influence at all on marginal cost.
A: In the short run, a firm will have two types of cost: fixed cost and variable cost. Total variable…
Q: Write about the production function with two and more than two variables
A: A function is basically a mathematical relationship between the dependent and the independent…
Q: The following table shows the relationship between the number of trainers working at the new gym (SD…
A: Marginal product is the change in total product due to an additional unit of input. Marginal…
Q: Suppose that Ann's budget for running her shop is $100. She pays her worker a wage of $20 and…
A: Answer to the question is as follows:
Q: Consider a production process where flowers are grown (the output) using gardeners (labor) and…
A: Total cost is the sum of fixed cost and variable cost.Fixed cost is the cost that doesn't changes…
Q: Prunella raises peaches where L is the number of units of labor she uses and T is the number of…
A: Given Production function f(L,T) = LT
Q: In the class, we know the reason why the MC curve intersects the ATC curve at the minimum level of…
A: Marginal Cost is the change in total cost when an additional unit is produced. IT includes only…
Q: Tausha and Alicia own a coffee shop in town. Their output (cups of coffee per week) in terms of…
A: The marginal rate of technical substitution (MRTS) is an economic idea that measures the rate at…
Q: You are considering renting a city apartment with 1,000 square feet for $1,700 per month. The…
A: Types of Costs Fixed Cost(FC) – It is the cost that does change with the changes in o/p Variable…
Q: Aaron has been spending five nights studying for his math tests and his current grade in the course…
A: Marginal cost:Marginal cost is the additional unit that is added to the whole value. It is…
Q: Frame de Art is an art framing shop in a small town. Frame de Art has one storefront ($500 per week)…
A: In economics, marginal cost refers to the change in the total cost of production that arises from…
Q: Give a numerical example to show that as marginal physical product (MPP) rises, marginal cost (MC)…
A: Marginal Physical Product (MPP) is the addition to the total physical product when an additional…
Q: In recent years, the United States has experienced large increases in oil production due in large…
A: Economics is a branch of social science that describes and analyzes the behaviors and decisions…
Q: Joe, who has no skills, no job experience, and no alternative job, runs a shoeshine stand. Other…
A: The value of the next best alternative forgone when making a decision is termed 'Opportunity Cost…
Q: Use the following graph to illustrate the relationship between the cost per bag of potato chips and…
A: It can be defined as a graphical tool that shows the relationship between the cost of producing any…
Q: You are working for the owner of a T-shirt printing business. Currently the owner is purchasing her…
A: The total value created by the t -shirt production process can be determined by considering the…
Q: Suppose that we have a technology with decreasing returns to scale and two firms that can use this…
A: Returns to scale is a term that refers to the proportionality of changes in output after the amounts…
Q: Joe owns a small coffee shop. His production function is q = 2K0.5 L where q is the number of cups…
A: Answer - Given in the question- Joe owns a small coffee shop. His production function is q = 2K0.5 L…
Q: Consider the table below that describes the production function for a good (Q) in terms of inputs…
A: Marginal product is the additional output produced by employing an additional unit of input.
Q: Suppose that your friend operates a pizza restaurant in the building he owns. Similar buildings in…
A: Opportunity costs are the valuation of the next best alternative that must be forgone in order to…
Q: Nancy Lerner is trying to decide how to allocate her time in studying for her economics course.…
A: "Since you have posted a question with multiple subpart,we will solve first three sub-parts for…
Q: Consider a production process where flowers are grown (the output) using gardeners (labor) and…
A: The total cost of production can be viewed as an aggregate of all fixed and variable costs that are…
Q: Q₂ A production function is given by q = 500L + 700K. The price of capital is $120 and the price of…
A: Cost minimization problem of producer: For the given output level the firm and per unit cost of…
Unlock instant AI solutions
Tap the button
to generate a solution
Click the button to generate
a solution
- 4. A bakeshop has the following production function for cupcakes: 1) 2) 3) Q = 4K 0.5 L0.5, (MPK = 2L0.5/K0.5, MP₁ = 2K 0.5/L0.5), where K is the quantity of capital, L is the quantity of worker hired. The cost of capital is r = $1000, and the cost of labor is w = $40 per worker. Does the production function exhibit diminishing marginal return of labor? Explain. Find the cost function of the bakeshop, C(Q). (Hint: Use the conditions MRTS =MPL/MPK = w/r and Q = 4K 0.5 L0.5, solve the optimal input choices K(Q) and L(Q). Then the cost function is given by C(Q) = r K(Q) + w L(Q)). Does the bakeshop experience economies of scale, diseconomies of scale, or neither? Explain with the calculation of scale economies index.Suppose Jill Johnson operates her pizza restaurant in a building she owns in the center of the city. Similar buildings in the neighborhood rent for $4000 per month. Jill is considering selling her building and renting space in the suburbs for $3000 per month, but she decides not to make the move. She reasons: “I would like to have a restaurant in the suburbs, but I pay no rent for my restaurant now, and I don’t want to see my costs rise by $3000 per month.” Evaluate Jill’s reasoning. What is the difference between a firm’s shutdown point in the short run and in the long run? Why are firms willing to accept losses in the short run but not in the long run? Number of Workers Mushrooms per Day (pounds) 1 12 2 30 3 45 4 50 5 54 6 56 The table above shows the technology of production at the Matsuko's Mushroom Farm for the month of May. a. What is the marginal product of the 4th worker? What is the average product of labor when the farm hires 5 workers? Diminishing marginal…IV. Will can produce a higher grade, Gw, on an upcoming economic exam by studying. His production function depends on the number of hours he studies marginal analysis problems, A, and the number of hours he studies supply and demand problems, R. Specifically, Gw = 2.5A0.36R 0.64. His roommate David's grade production function is G) = 2.5A0.25R0.75 a. What is Will's marginal productivity from studying supply and demand problems? What is David's? b. What is Will's marginal rate of technical substitution between studying the two types of problems? What is David's?
- Suppose that the price of labor (the wage rate) is $100 a day and that the rental price of capital is $50 a day. Currently the Jedie Weapons Corporation is using ten units of capital and five units of labor to produce 500 lightsabers a day. Each lightsaber sells for $2. At the current input use levels, the marginal product of capital is 40 lightsabers per day and the marginal product of labor is 60 lightsabers a day. Is the firm making an economic profit at its current levels of operation? 2. Could the firm increase its profits at the current level of output by adjusting its use of labor and capital? If so, how should input use be adjusted?Suppose Yamahonda, a Japanese-owned motorcycle manufacturer, builds a production plant in Alabama.Let's play around with the concepts of total cost versus marginal cost Suppose a grocery store figures out that it costs $500 per week to hire a full time worker who can fill pickup orders. Create a table with room for 5 columns and 6 rows in your notes Use the top row for titles. The first (left) column should be titled Number of Workers and should have 0, 1, 2, 3, 4 as values. We're going to analyze whether the store should hire 0, 1, 2, 3 or 4 workers. Title the next column Total Cost (TC) and the third column Marginal Cost (MC). Put an X in the MC square corresponding to 0 workers. That would be the cost of going from negative 1 workers to 0 workers, let's leave it blank YOu'll see that marginal columns tend to start across from the first unit. We'll use the remaining columns later. What is the Marginal Cost per week of hiring the 4th worker? $500 O $1,000 O $1,500 $2,000
- Monique has a flock of six chickens in her backyard that she initially bought for $6 each. Theflock currently lays 20 eggs per week, which Monique and her family consume at home, andher current cost of feed is $2 per week. Monique has a job that pays $8/hour with flexiblehours, but she is thinking of selling her chickens’ eggs to earn extra income. To start sellingeggs, she would need to increase production to 30 eggs per week. She can do this by increasingthe chickens’ feed to $3 per week and taking an hour off work each week to devote to chickenrearing. If the market price of her farm-fresh eggs is $1 per egg, what would be Monique’sweekly economic profits from selling her chickens’ eggs? (Select one from below) (a) −$9: This is her revenue minus her accounting cost.(b) −$1: This is her revenue minus her production cost.(c) $0: Eggs are a constant-cost market so producers must earn 0 profits.(d) $1: This is her revenue minus her economic cost.(e) $7: This is her revenue minus her…Consider a production process where flowers are grown (the output) using gardeners (labor) and greenhouses (capital). The quantity of flowers grown per day with various combinations of labor and capital are shown in the table below. Suppose that each gardener is paid $160 per day and the greenhouse is rented for $400 per day. Fill in total cost in the table below. (Enter your responses as integers.) Labor 0 1 Labor 0 1 2 3 2345 5 Capital 1 1 1 1 1 Next, fill in average total cost in the table. (Enter your responses as real numbers rounded to two decimal places.) Capital Total Cost Average Total Cost $400 560 720 880 1,040 1,200 Output 0 80 Output 0 80 240 320 360 380 240 320 360 380 Total Cost $ 400 560 720 880 1040 1200am. 118.
- An Engineer earns $200 an hour in her profession. She can hire a Housekeeper for $15 an hour to take care of her home. The Engineer is very smart and hard working. She has found out that she can do the Housekeeping work twice as fast as her Housekeeper. Should she fire the Housekeeper and do the work herself? What principle in Economics should be used in answering this question?Consider a production process where flowers are grown (the output) using gardeners (labor) and greenhouses (capital). The quantity of flowers grown per day with various combinations of labor and capital are shown in the table below. Suppose that each gardener is paid $180 per day and the greenhouse is rented for $300 per day. Fill in total cost in the table below. (Enter your responses as integers.) Etext pages Get more help Labor Capital Output Total Cost 0 1 0 1 1 120 2 360 480 4 5 540 570 80 a 0 1 F2 F3 F4 F5 F6 & Clear all Check answer A DII 4 F7 F8 F9 F10 F11 F12 * deleteSuppose that Maria is starting a food ordering and delivery company. Customers order meals online. Employees prepare the meals and deliver them to customers. Maintenance of the online platform for ordering meals costs the company $5 per day. The company also rents space where orders are prepared. Rent costs $50 per day. To make the deliveries, the business also rents two delivery cars that cost $10 each per day. The costs of ingredients for preparing different numbers of meals are provided in the table below. Maria also has to hire between 0 and 10 workers (depending on the number of meals she chooses to make) to buy ingredients, prepare meals, and deliver the orders. She will pay each employee $120 per day. The first two columns of the table below show how many meals different number of workers can prepare and deliver. Price per meal $50 Workers (Labor L) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Meals (Output Q) ol- 30 42 52 60 67 73 79 85 90 95 MPL FC Cost of ingredients $10 $75 $100 $121 $138 $152…