Eagle Manufacturing began operations on January 1, 2024. The company produces a single product that sells for $25 per unit. During 2024: Units produced: 30,000 Units sold: 25,000 The following cost information is available: Cost Category Fixed Portion Variable Portion Direct materials SO $4.50 per unit produced Direct labor SO $3.00 per unit produced Manufacturing overhead $75,000 $1.25 per unit produced Selling & admin expenses $120,000 $0.75 per unit sold Under absorption costing, what are the total period costs? A) $138,750 B) $120,000 C) $195,000 D) $213,750
Eagle Manufacturing began operations on January 1, 2024. The company produces a single product that sells for $25 per unit. During 2024: Units produced: 30,000 Units sold: 25,000 The following cost information is available: Cost Category Fixed Portion Variable Portion Direct materials SO $4.50 per unit produced Direct labor SO $3.00 per unit produced Manufacturing overhead $75,000 $1.25 per unit produced Selling & admin expenses $120,000 $0.75 per unit sold Under absorption costing, what are the total period costs? A) $138,750 B) $120,000 C) $195,000 D) $213,750
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter9: Standard Costing: A Functional-based Control Approach
Section: Chapter Questions
Problem 30P: Algers Company produces dry fertilizer. At the beginning of the year, Algers had the following...
Related questions
Question
Hii ticher please given correct answer general accounting

Transcribed Image Text:Eagle Manufacturing began operations on January 1, 2024. The company produces a single
product that sells for $25 per unit. During 2024:
Units produced: 30,000
Units sold: 25,000
The following cost information is available:
Cost Category
Fixed Portion
Variable Portion
Direct materials
SO
$4.50 per unit produced
Direct labor
SO
$3.00 per unit produced
Manufacturing overhead
$75,000
$1.25 per unit produced
Selling & admin expenses $120,000
$0.75 per unit sold
Under absorption costing, what are the total period costs?
A) $138,750
B) $120,000
C) $195,000
D) $213,750
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College

Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub

Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337902663
Author:
WARREN, Carl S.
Publisher:
Cengage Learning,

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning