E. Unit costs for direct materials Material A: $ 8.0 per Ib Material B: $ 4.0 per Ib F. Direct labor requirements Department 1 Department 2 Product X 0.8 hr per unit 0.30 hr per unit Product Y 1.2 hr per unit 0.50 hr per unit G. Direct Labor Rate Department 1 Department 2 $24.00/hr $32.00/hr What to do: 1. Prepare a sales budget for November 2. Prepare a production budget for November 3. Prepare a direct materials purchases budget for November 4. Prepare a direct labor cost budget for November
E. Unit costs for direct materials Material A: $ 8.0 per Ib Material B: $ 4.0 per Ib F. Direct labor requirements Department 1 Department 2 Product X 0.8 hr per unit 0.30 hr per unit Product Y 1.2 hr per unit 0.50 hr per unit G. Direct Labor Rate Department 1 Department 2 $24.00/hr $32.00/hr What to do: 1. Prepare a sales budget for November 2. Prepare a production budget for November 3. Prepare a direct materials purchases budget for November 4. Prepare a direct labor cost budget for November
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
Do 3 and 4 only

Transcribed Image Text:E. Unit costs for direct materials
Material A: $ 8.0 per Ib
Material B: $ 4.0 per Ib
F. Direct labor requirements
Department 1
Department 2
Product X
0.8 hr per unit
0.30 hr per unit
Product Y
1.2 hr per unit
0.50 hr per unit
G. Direct Labor Rate
Department 1
Department 2
$24.00/hr
$32.00/hr
What to do:
1. Prepare a sales budget for November
2. Prepare a production budget for November
3. Prepare a direct materials purchases budget for November
4. Prepare a direct labor cost budget for November

Transcribed Image Text:Information concerning sales and production for ABC Co. for November 2019 are summarized as
follows:
A. Estimated Sales:
Product X: 80,000 units at $60, per unit
Product Y: 40,000 units at $130 per unit
B. Estimated inventories, November 1, 2019
Material A: 8,000 lbs
Product X: 6,000 units at $34 per unit
$204,000
Material B: 7,000 Ibs
Product Y: 5,400 units at $70 per unit
378,000
Total
$582,000
C. Desired inventories at November 30,2019
Material A: 6,000 lbs
Product X: 5,000 units at $34 per unit
$170,000
Material B: 5,000 lbs
Product Y: 4,000 units at $70 per unit
280,000
Total
$450,000
D. Direct materials used in production
Product X
Product Y
Material A
1.4 lbs per unit
7.0 Ibs per unit
Material B
2.4 lbs per unit
3.6 Ibs per unit
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Similar questions
Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education