During the year, a company sold 8,500 units of inventory for $30 per unit. In addition, the company had the following information related to beginning inventory and purchases during the year. Date Number of Units Unit Cost Total Cost Beginning 1,200 $10.25 $ 12,300 March 12 2,200 10.30 22,660 June 5 2,700 10.40 28,080 October 22 3,900 10.60 41,340 Totals 10,000 $104,380 Required: Calculate ending inventory and cost of goods sold using (a) FIFO, (b) LIFO, and (c) weightedaverage. In addition, (d) calculate gross profit for each method. How would your answers change and how would gross profit compare across the three methods if the unit costs on March 12, June 5, and October 22 were instead $10.20, $10.10, and $10.00, respectively?
During the year, a company sold 8,500 units of inventory for $30 per unit. In addition, the company had the following information related to beginning inventory and purchases during the year. Date Number of Units Unit Cost Total Cost Beginning 1,200 $10.25 $ 12,300 March 12 2,200 10.30 22,660 June 5 2,700 10.40 28,080 October 22 3,900 10.60 41,340 Totals 10,000 $104,380 Required: Calculate ending inventory and cost of goods sold using (a) FIFO, (b) LIFO, and (c) weightedaverage. In addition, (d) calculate gross profit for each method. How would your answers change and how would gross profit compare across the three methods if the unit costs on March 12, June 5, and October 22 were instead $10.20, $10.10, and $10.00, respectively?
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Topic Video
Question
During the year, a company sold 8,500 units of inventory for $30 per unit. In addition, the company had the following information related to beginning inventory and purchases during the year.
Date | Number of Units | Unit Cost | Total Cost |
Beginning | 1,200 | $10.25 | $ 12,300 |
March 12 | 2,200 | 10.30 | 22,660 |
June 5 | 2,700 | 10.40 | 28,080 |
October 22 | 3,900 | 10.60 | 41,340 |
Totals | 10,000 | $104,380 |
Required:
Calculate ending inventory and cost of goods sold using (a) FIFO, (b) LIFO, and (c) weightedaverage. In addition, (d) calculate gross profit for each method. How would your answers change and how would gross profit compare across the three methods if the unit costs on March 12, June 5, and October 22 were instead $10.20, $10.10, and $10.00, respectively?
Expert Solution
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 6 images
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education