Dog Bone Bakery, which bakes dog treats, makes a special biscuit for dogs. Each biscuit uses 0.75 cup of pure semolina flour. They buy 3,900 cups of flour at $0.50 per cup. They use 3,550 cups of flour to make 4,750 biscuits. The standard cost per cup of flour is $0.49. A. What are the direct materials price variance, the direct materials quantity variances, and the total direct materials cost variance? Round your answers to two decimals. Enter all amounts as positive numbers. Direct materials price variance Direct materials quantity variance Total direct materials cost variance $ LA 0.3675 39 Unfavorable Favorable B. What is the standard cost per biscuit for the semolina flour? Round your answer to four decimals. Unfavorable ✓
Variance Analysis
In layman's terms, variance analysis is an analysis of a difference between planned and actual behavior. Variance analysis is mainly used by the companies to maintain a control over a business. After analyzing differences, companies find the reasons for the variance so that the necessary steps should be taken to correct that variance.
Standard Costing
The standard cost system is the expected cost per unit product manufactured and it helps in estimating the deviations and controlling them as well as fixing the selling price of the product. For example, it helps to plan the cost for the coming year on the various expenses.
Please don't give image based answer..thanku
![Dog Bone Bakery, which bakes dog treats, makes a special biscuit
for dogs. Each biscuit uses 0.75 cup of pure semolina flour. They
buy 3,900 cups of flour at $0.50 per cup. They use 3,550 cups of
flour to make 4,750 biscuits. The standard cost per cup of flour is
$0.49.
A. What are the direct materials price variance, the direct materials
quantity variances, and the total direct materials cost variance?
Round your answers to two decimals. Enter all amounts as
positive numbers.
Direct materials price
variance
Direct materials quantity
variance
Total direct materials cost
variance
$
LA
LA
0.3675 ✔
39
Unfavorable
B. What is the standard cost per biscuit for the semolina flour?
Round your answer to four decimals.
Favorable
Unfavorable ✓
?](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F090e7853-72c0-431d-876e-10eb18449924%2F11ff793d-c257-47be-babc-ba93d079d8a8%2Fyiyojf_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)