Delta Manufacturing has 2,200 units in beginning inventory (60% complete), starts 15,400 units during the period, and has 750 units in ending inventory (40% complete). How many units were completed?
Q: Financial Accounting Question
A: Step 1: Given Collections:Month of sale = 40%Following month = 50%2 months after sale = 10% Step 2:…
Q: Cost of goods sold? General accounting
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Sold (COGS)Cost of Goods Sold (COGS) refers to the direct costs…
Q: Please provide answer this general accounting question
A:
Q: Colton Inc. is a merchandising company. Last month, the company's cost of goods sold was $85,600.…
A: Explanation of Merchandise Purchases: Merchandise purchases represent the total inventory bought by…
Q: NO AI ANSWER
A: Explanation of Predetermined Overhead Rate:The predetermined overhead rate is an estimate used to…
Q: ?!!
A: To calculate the value of stockholders' equity at the end of the year, we use the following formula:…
Q: Hello teacher please help me with general accounting question
A: Step 1: Definition of Net IncomeNet Income is the profit or loss a business earns after deducting…
Q: Cost of goods manufactured equals $44,000 for 2005. Finished goods inventory is $2,000 at the…
A: Concept of Cost of Goods Manufactured (COGM)Cost of Goods Manufactured (COGM) represents the total…
Q: Financial Accounting Question solve the problem
A: To calculate Ridgeway Corporation's average and marginal tax rates, we first need to determine its…
Q: General Accounting
A: Given:Investment account (Debit) = $15,000Portfolio value (31 dec) = $50,000Fair value = $63,000…
Q: ?!!
A: To determine the cash flow to creditors during 2021, we can use the following formula:Cash Flow to…
Q: I need this question answer general Accounting
A: Step 1: Define Rate of GrowthThe rate of growth is the percentage increase in the value of an…
Q: A company has a total cost of $50.00 per unit at a volume of 100,000 units. The variable cost per…
A: Given Data:Total Cost per Unit at 100,000 units: $50.00Variable Cost per Unit: $20.00Markup: 50%New…
Q: Provide correct solution and accounting
A: Step 1: Define AssetsAssets in finance are goods, property, investments, and other economic…
Q: Assuming actual volume is 10,000 units and planned volume is 12,000 units, the sales volume variance…
A: What is Sales Volume Variance?Sales volume variance measures the difference between the planned (or…
Q: Financial Accounting Question please help
A: Step 1: Define Straight-Line DepreciationStraight-Line Depreciation is a method of allocating the…
Q: What is Evergreen's realized and recognized gain on these financial accounting question?
A: Step 1: Definition of Realized and Recognized GainRealized Gain: The difference between the fair…
Q: Tikhonova Solutions acquired computer equipment at the beginning of the year at a cost of $72,500.…
A: Step 1: Depreciable cost.= equipment cost - estimated residual value= $72,500 - $3,000= $69,500 Step…
Q: Need correct answer. Account
A: Option b is the correct answer because owner's equity, as the name implies, is the claims of the…
Q: Please solve this general accounting question
A: Step 1: Define Predetermined Overhead RateThe Predetermined Overhead Rate (POHR) is a rate…
Q: Total manufacturing costs are $170,000 when 20,000 packages are produced. Of this amount, total…
A: Concept of Total Manufacturing Costs:Total manufacturing costs refer to the sum of all expenses…
Q: What is the fixed cost per month?
A: Explanation of Variable Cost: These are costs that change proportionally with production volume. For…
Q: Eagle corporation has the following financial data?
A: To calculate the Price-Earnings (P/E) ratio, the formula is:P/E Ratio=Earnings per Share (EPS)Price…
Q: General Accounting
A: Calculation of Variable Overhead per unitVariable Overhead per unit = Variable Overhead / Units…
Q: I want the correct answer is accounting
A: Step 1: Define Relevant CostThe management action impacts the relevant cost only under…
Q: Do fast answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of MarginMargin refers to the percentage of net operating income generated from…
Q: 5 POINTS
A: To calculate the Return on Equity (ROE), we can use the formula:ROE=EquityNet IncomeStep 1:…
Q: Solve this following requirements for this financial accounting question
A: Step 1: Define Portfolio Turnover RateThe Portfolio Turnover Rate measures how frequently a…
Q: No AI ANSWER
A: The question requires the determination of the ROE or the Return on Equity. Return on equity (ROE)…
Q: ??!!!
A: Explanation of High-Low Method: This is a cost analysis technique that uses the highest and lowest…
Q: What is price printing company's return on equity?
A: To calculate the Return on Equity (ROE) for Price Printing Co., we use the formula:ROE=After-tax…
Q: Trident Corp charges manufacturing overhead At year end ?
A:
Q: What is the sustainable rate of growth general accounting
A: To calculate the sustainable growth rate (SGR), we use the formula: SGR = ROE × (1 - Dividend Payout…
Q: Summit Builders Corp. reports the following information regarding its production cost: please answer…
A: Step 1: Formula Under variable costing, the unit product cost will be calculated as: Unit product…
Q: How many units did the company sell in 2012 on these general accounting question?
A: Step 1: Define Units SoldUnits Sold refers to the total number of goods or products sold by a…
Q: Which feature distinguishes nominal accounts from real accounts in closing entries? Options: (i)…
A: Detailed Explanation:• A company uses Nominal accounts to track Revenue Expenses and Withdrawals…
Q: Step by step answer
A: What is the Sustainable Growth Rate (SGR)?The sustainable growth rate is the maximum rate at which a…
Q: Subject: Financial Accounting-The Banner Income Fund's average daily total assets were $100 million…
A: To calculate the turnover, use the formula: Turnover = Sales ÷ Average Total Assets Given:Sales =…
Q: I am waiting for answer
A: Explanation of Accounts Receivable: Accounts receivable represents money owed to a company by…
Q: Please provide answer this general accounting question
A: To calculate the absorption cost of goods sold (COGS), we include both variable and fixed…
Q: Abc
A: Step 1: Calculate the total amount paid over the loan term• Total Amount Paid = Monthly Payment ×…
Q: Willow Inc. has $310,000 in accounts receivable on February 1. Budgeted sales for February are…
A: Explanation of Cash Sales: Cash sales refer to the portion of total sales made where customers pay…
Q: The following information describes a company's usage of direct labor in a recent period: Actual…
A: The direct labor efficiency variance is calculated using the formula: Direct Labor Efficiency…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Analysis of information givenCurrent stock price (P0) = $75Dividend in one year (D1) =…
Q: During May, Schultz Company produced 12,000 units of a product called Premium. Premium has a…
A:
Q: Bradshaw Corporation has beginning work in process inventory of $200,000 and total manufacturing…
A: To calculate the cost of the ending work in process inventory, we can use the following formula:…
Q: Sub: financial accounting
A: Step 1: Calculation of net incomeNet income = Annual sales × Profit margin rateNet income = $5,200 ×…
Q: In August, purchases of materials equaled $9,750, the beginning inventory of materials was $850, and…
A: Detailed explanation:1. Cost of Materials Used: Beginning Inventory of Materials$ 850…
Q: Hello tutor provide answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Taxable Employee BenefitTaxable employee benefits, such as car allowances, are…
Q: Abc
A: Explanation: In the given case, it is stated that $1,500,000 worth of bonds were issued. Each $1,000…
Quick answer of this accounting questions
Step by step
Solved in 2 steps
- How many units must be in ending inventory if beginning inventory was 15,000 units, 55,000 Units were started, and 57,000 units were completed and transferred out?A company started a new product, and in the first month started 100,000 units. The ending work in process inventory was 20,000 units that were 100% complete with materials and 75% complete with conversion costs. There were 100,000 units to account for, and the equivalent units for materials was $6 per unit while the equivalent units for conversion was $8 per unit. What is the value of the inventory transferred out, using the weighted-average inventory method?Masonrys records show the raw materials inventory had purchases of $1,000and an ending raw materials inventory balance of $200. If the cost of materials used during the month was $900, what was the beginning inventory?
- For each of the following independent situations, calculate the missing values: 1. The Belen plant purchased 78,300 of direct materials during June. Beginning direct materials inventory was 2,500, and direct materials used in production were 73,500. What is ending direct materials inventory? 2. Forster Company produced 14,000 units at an average cost of 5.90 each. The beginning inventory of finished goods was 3,422. (The average unit cost was 5.90.) Forster sold 14,120 units. How many units remain in ending finished goods inventory? 3. Beginning work in process (WIP) was 116,000, and ending WIP was 117,300. If total manufacturing costs were 349,000, what was the cost of goods manufactured? 4. If the conversion cost is 84 per unit, the prime cost is 55, and the manufacturing cost per unit is 105, what is the direct materials cost per unit? 5. Total manufacturing costs for August were 412,000. Prime cost was 64,000, and beginning WIP was 76,000. The cost of goods manufactured was 434,000. Calculate the cost of overhead for August and the cost of ending WIP.Using the weighted-average method, compute the equivalent units of production for a new company that started 85,000 units into production and transferred 67,000 to the second department. Assume that beginning inventory was 0. Conversion is considered to occur evenly throughout the process, while materials are added at the beginning of the process. The ending inventory for Equivalent Units: Conversion is 9,000 units.Using the weighted-average method, compute the equivalent units of production if the beginning inventory consisted of 20,000 units, 55,000 units were started in production, and 57,000 units were completed and transferred to finished goods inventory. For this process, materials are 70% complete and the Units are 30% complete with respect to conversion.
- At the end of January, Higgins Data Systems had an inventory of 710 units, which cost $15 per unit to produce. During February the company produced 1,070 units at a cost of $18 per unit. If the firm sold 1,210 units in February, what was its cost of goods sold? (Assume LIFO inventory accounting.)The department had beginning inventory of 5,500 units of product and it started 94,500 units during the period. It transferred out 90,000 units during the period. Total transferred-in and production cost for the period was $902,400.00. This amount included the cost in beginning inventory plus additional costs incurred during the period. The target (standard) cost per unit is $9.45. What is the equivalent cost per unit, assuming ending inventory is 40% complete? What is the equivalent cost per unit, assuming ending inventory is 60% complete?Cavy Company completed 7,770 units during the year at a cost of $590,520. The beginning finished goods inventory was 1,710 units valued at $121,410. Assuming a FIFO cost flow, determine the cost of goods sold for 7,020 units.$fill in the blank 1
- The ending inventory for the year would be valued at.At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 855 units, which cost $8 per unit to produce. During February the company produced 1,300 units at a cost of $12 per unit. a. If the firm sold 1,650 units in February, what was the cost of goods sold? (Assume LIFO inventory accounting.) Cost of goods sold b. If the firm sold 1,650 units in February, what was the cost of goods sold? (Assume FIFO inventory accounting.) Cost of goods soldAt the end of January, Mineral Labs had an inventory of 905 units, which cost $13 per unit to produce. During February the company produced 1,550 units at a cost of $17 per unit. a. If the firm sold 2,150 units in February, what was the cost of goods sold? (Assume LIFO inventory accounting.) b. If the firm sold 2,150 units in February, what was the cost of goods sold? (Assume FIFO inventory accounting.)