data set lists earthquake depths. The summary statistics are n=500, x=4.39km, s=4.61 km. Use a 0.01 significance level to test the claim of a seismologist that these earthquakes are from a population with a mean equal to 4.00. Assume that a simple random sample has been selected. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim.
data set lists earthquake depths. The summary statistics are n=500, x=4.39km, s=4.61 km. Use a 0.01 significance level to test the claim of a seismologist that these earthquakes are from a population with a mean equal to 4.00. Assume that a simple random sample has been selected. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim.
A First Course in Probability (10th Edition)
10th Edition
ISBN:9780134753119
Author:Sheldon Ross
Publisher:Sheldon Ross
Chapter1: Combinatorial Analysis
Section: Chapter Questions
Problem 1.1P: a. How many different 7-place license plates are possible if the first 2 places are for letters and...
Related questions
Question
A data set lists earthquake depths. The summary statistics are n=500, x=4.39km, s=4.61 km. Use a 0.01 significance level to test the claim of a seismologist that these earthquakes are from a population with a mean equal to 4.00. Assume that a simple random sample has been selected. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim.

Transcribed Image Text:31. A data set lists earthquake depths. The summary statistics are n = 500, x=4.39 km, s = 4.61 km. Use a 0.01 significance level to test the claim of a seismologist that
these earthquakes are from a population with a mean equal to 4.00. Assume that a simple random sample has been selected. Identify the null and
alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim.
What are the null and alternative hypotheses?
O A. Ho: μ#4.00 km
H₁: μ = 4.00 km
OC. Ho: μ = 4.00 km
H₁: μ> 4.00 km
Determine the test statistic.
(Round to two decimal places as needed.)
Determine the P-value.
(Round to three decimal places as needed.)
State the final conclusion that addresses the original claim.
(1).
correct.
(1)
. Hō. There is (2)
Fail to reject
O Reject
not sufficient
sufficient
O B. Ho: μ =4.00 km
H₁: μ< 4.00 km
is
O is not
O D. Ho: μ =4.00 km
H₁: μ#4.00 km
evidence to conclude that the mean of the population of earthquake depths is 4.00 km (3).
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

A First Course in Probability (10th Edition)
Probability
ISBN:
9780134753119
Author:
Sheldon Ross
Publisher:
PEARSON


A First Course in Probability (10th Edition)
Probability
ISBN:
9780134753119
Author:
Sheldon Ross
Publisher:
PEARSON
