Dairy Delight Co. produces fresh milk at a total cost of $82,000. Their production yields 70,000 gallons of milk which they can either: 1. Sell directly to distributors for $1.20 per gallon, or 2. Process it further into premium yogurt and sell for $3.00 per gallon The additional cost to process milk into yogurt is $95,000.
Q: Given correct answer general Accounting question
A: Step 1: Define Net IncomeNet income is the profit earned by a company after deducting all expenses,…
Q: ABC is an all-equity firm that has 44,200 shares of stock outstanding at a market price of $14.70…
A: To determine the number of shares outstanding after the debt issuance and share repurchase, follow…
Q: Correct option? ? General Accounting
A: Step 1: Define Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) measures a company's profitability in…
Q: If the current market price for selling a product at Andrew Materials is $15.50 per unit, and the…
A: Step 1: Determine the profit margin in decimal formStep 2: Calculate the target profit per unitStep…
Q: Java Company uses a job order cost system and applies overhead based on estimated rates. The…
A: Concept of Overhead CostsOverhead costs are indirect costs that are not directly tied to the…
Q: Don't use ai given answer accounting questions
A: Step 1: Definition of Profit PercentageProfit percentage is the ratio of gross profit to net sales,…
Q: 6 MARKS
A: Concept of Fixed CostFixed cost refers to expenses that do not change regardless of the number of…
Q: Accounts receivable in the general ledger should have balance of?
A: Explanation of Accounts Receivable Subsidiary Ledger: This is a detailed record that keeps track of…
Q: Abc
A: To find the percentage change in operating cash flow, we need to first calculate the percentage…
Q: Please provide answer solution this financial accounting question
A: Step 1: Define Return on Common Stockholders' Equity (ROE)Return on Common Stockholders' Equity…
Q: Financial Accounting: At an output level of 53,000 units, you calculate that the degree of operating…
A: Concept of Degree of Operating Leverage (DOL)The Degree of Operating Leverage (DOL) measures how a…
Q: Rehan Manufacturing's break-even point in units is 1,800. The sales price per unit is $20, and the…
A: Step 1: Calculation of contribution margin per unitContribution margin per unit = Selling price per…
Q: General accounting question
A: Step 1: Net income EBIT = Earnings before interest and taxes Net income = Earnings before interest…
Q: What was the north division's minimum required return in January of this financial accounting…
A: Step 1: Define Minimum Required ReturnThe minimum required return is the amount of return that a…
Q: What was Parma's gross profit
A: Concept of Sales RevenueSales revenue represents the total amount of money a company earns from…
Q: What is company's projected net operating profit ?
A: Revenue in 2022 = Revenue in 2021*(1+Sales Growth Rate)Revenue in 2022 = 198,450*(1+6%)Revenue in…
Q: General Accounting
A: Step 1:The only difference between variable and absorption costing is the treatment of fixed…
Q: abc general accounting
A: Step 1: Definition of Percentage Change in Accounts ReceivableThe percentage change in accounts…
Q: operating leverage is
A: Step 1: Given Value for Calculation Contribution Margin = cm = $22,000Net Income = ni = $6000 Step…
Q: Need answer
A: To calculate the gross profit margin, we need to follow the steps below: Step 1: Calculate the gross…
Q: Please provide solution this financial accounting question please answer
A: Step 1: Define Straight-Line DepreciationStraight-Line Depreciation is a method of allocating the…
Q: expert of general accounting
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Sold (COGS)Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct costs…
Q: Don't use ai given answer accounting questions
A: Step 1:Break even is the point at which cost and income are equal and there is neither profit nor…
Q: need help with this General accounting question
A: Step 1: DefinitionTotal Materials Variance measures the difference between the standard cost of…
Q: Sub. General accounting
A: Step 1: Net income Net income = Profit margin x SalesNet income = 6.9% x $24,200,000Net income =…
Q: plz answer me?
A: So, The Correct Option is E. I have given the correct answer along with an explanation. Kindly check…
Q: Gnomes R Us just paid a dividend of $3.22 per share. The company has a dividend payout ratio of 64…
A: EPS = Dividends per share / Dividend payout ratioEPS = $3.22 / 0.64EPS = $5.03125Stock Price = EPS *…
Q: Given true answer financial accounting
A: Step 1: Define Dividend YieldThe dividend yield is a component of the required rate of return on…
Q: what is Archware's' net income? general accountim
A: Step 1: Definition of Net Profit MarginNet profit margin is a financial ratio that measures how much…
Q: Provide answer 1 2 3 ?
A: Step 1:1. The segment contribution margin is calculated as follows: Segment contribution margin =…
Q: hello teacher please solve questions
A: Step 1: Definition of Accounts PayableAccounts payable is a current liability account that…
Q: Solve this financial accounting
A: Step 1: Calculation of Total Capital GainCapital Gain per Share = Ending Price - Purchase…
Q: None
A: Step 1: Definition of Net IncomeNet Income is the total earnings of a company after deducting all…
Q: Subject: financial accounting
A: Explanation of Operating Profit Margin: Operating profit margin is a financial metric that measures…
Q: For the year
A: Step 1: Predetermined overhead rate Predetermined overhead rate = Estimated manufacturing…
Q: Please give me correct answer this general accounting question
A: Step 1: Define Absorption CostingAbsorption costing is a costing method that includes all…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Definition of Corporation's Tax Basis in Property (Section 351)Under Section 351 of the…
Q: Accounting question
A: The Dividend Yield measures how much a company pays in dividends relative to its stock price,…
Q: The Aakash Company forecasts that total overhead for the current year will be $17,000,000 and total…
A: Concept of Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a calculation used by…
Q: correct answer is
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Sold (COGS)Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct costs…
Q: Accurate Answer
A: Concept of Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a rate used by companies to…
Q: Solaris Enterprises' break-even point in sales is $1,050,000, and its variable expenses are 72% of…
A: Step 1: Calculation of contribution margin ratioSales is the sum of variable expenses and…
Q: What is the opereting cash flow. Provide answer
A: Here's the breakdown:Given:Net Income = $329Sales = $1,340Costs = $740Depreciation = $130Tax Rate =…
Q: A broadcasting company failed to make a year-end accrual of $350,000 for fines due to a violation of…
A: Concept of Accrued ExpensesAccrued Expenses are obligations that a company has incurred but has not…
Q: abc general accounting
A: Step 1: Definition of Equivalent Units of ProductionEquivalent units of production (EUP) is a…
Q: From the following data
A: Concept of AssetsAssets are resources owned by a business that have economic value and can provide…
Q: Margin % this year investment opportunity?
A: Return on Investment (ROI) Calculation:1. Contribution Margin = Sales × Contribution Margin Ratio *…
Q: What would the company's predetermined overhead rate is?
A: Explanation of Labor Hours: Labor hours represent the total time that workers are expected to spend…
Q: Can you please solve this financial accounting question?
A: Step 1: Define Long-Term Debt to Total Long-Term Capital RatioThe Long-Term Debt to Total Long-Term…
Q: On January 1, Trump Financial Services lends a corporate client $180,000 at an 8% interest rate. The…
A: The problem pertains to accrual of interest.In finance, accrued interest refers to the interest that…
Financial accounting
![Dairy Delight Co. produces fresh milk at a total cost of $82,000. Their
production yields 70,000 gallons of milk which they can either:
1. Sell directly to distributors for $1.20 per gallon, or
2. Process it further into premium yogurt and sell for $3.00 per gallon
The additional cost to process milk into yogurt is $95,000.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F3f02446e-813a-4aa3-88f4-45b7dfd4f8f7%2Fd87c8d76-6995-40ad-a8cf-94fa09709582%2Ffsm5shm_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
- Wholesome Dairy processes milk. The cost of the milk processing is $1,370,000. Wholesome is looking to increase its net income and is exploring the possibility of expanding its products to include cream and/or ice cream. It takes 2 gallons of milk to make a half gallon of ice cream. Selling Price 822,000 gallons $3.09 per gallon 6.21 per half gallon Units Produced Product Milk Ice Cream Required: 1. How many half gallons of ice cream can Wholesome make? 2. What are the additional processing costs to convert the milk to ice cream? 3. Should Wholesome sell the milk or process it further and sell ice cream?Graham Corp. has 1,000 cartons of oranges that were harvested at a cost of $28,400. The oranges can be sold as is for $33,200. The oranges can be processed further into orange juice at an additional cost of $12,750 and be sold at a price of $49,500. The net benefit (additional income) from processing the oranges into orange juice instead of selling as is would be: rev: 12_08_2020_QC_CS-243270 Multiple Choice $(3,550). $(16,300). $16,300. $3,550. $36,750.M & Z Creameries, Corp. process milk and sugar to make vanilla ice cream. They sell their ice cream in large one-gallon containers to schools, hospitals, nursing homes, and restaurants. Each batch produces 1,700 gallons of ice cream at a cost of $840 per batch. M & Z Creameries, Corp. sells the one-gallon containers for $23.00 each and spends $0.35 for each plastic container. M & Z Creameries, Corp. has started to determine the feasibility of adding chocolate and strawberries and sell pint-size portions at local supermarkets.Further processing of each batch of ice cream could produce 24,400 pint-sized portions. A recent market study determined a demand existed for this type of product. M & Z Creameries, Corp. could sell each pint-sized portion for $2.70. Additional packaging would cost $0.30 per pint, and the additional materials would cost $0.25 per pint. There would be no change in fixed costs.Should they continue to sell only one-gallon size containers of vanilla ice…
- Hal, Dal, & Stal Dairy Farmers, Inc., produces whole milk, 2% milk, and cream. The joint cost of producing these three products is $4,000. The split-off quantities of each product are 3,500 gallons of whole milk, 1,500 gallons of 2% milk, and 500 gallons of cream. The company can sell whole milk and cream at the split-off point, but 2% milk must be processed further before being sold. Whole milk and cream sell for $2.00 per gallon and $3.00 per gallon, respectively, at the split-off point. Although 2% milk requires further processing to be sold, management estimates a market value of $1.00 per gallon for 2% milk at the split-off point. Using the market value at split-off method, determine the amount of the total joint cost to be allocated to each product.Nervana Soy Products (NSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that NSP purchases for $350 can be converted for an additional $210 into 650 lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.32 and soy oil can be sold in bulk for $4.5 per gallon. NSP can process the 650 pounds of soy meal into 750 pounds of soy cookies at an additional cost of $300. Each pound of soy cookies can be sold for $2.32 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $230 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.15. Read the requirements. Requirement 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the (a) Sales value at splitoff method and (b) NRV method. a. First, allocate the joint cost using the Sales value at splitoff method. (Round the weights to three decimal places and joint costs to the nearest dollar.) Sales value of total production at splitoff…Carondelet Coffee has begun making and selling pastries. The fixed costs of making the pastry are $4,000, and the company estimates that the variable costs are $.75 per pastry. How many pastries does Carondelet have to sell to earn net income of $5,000 if it sells each pastry for $3 apiece?
- New Brunswick Soy Products (NBSP) buys soy beans and processes them into other soy products. Each tonne of soy beans that NBSP purchases for $340 can be converted for an additional $180 into 550lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.36, and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. NBSP can process the 550lbs of soy meal into 700lbs of soy cookies at an additional cost of $310. Each pound of soy cookies can be sold for $2.36 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $270 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $ 1.15. Required Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using: a. Sales value at splitoff method b. NRV method Should the company have processed each of the products further? What effect does the allocation method have on this decision?Illion Soy Products (ASP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that ASP purchases for $250 can be converted for an additional $180 into 700 lbs of soy meal and 80 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.08 and soy oil can be sold in bulk for $4 per gallon. ASP can process the 700 pounds of soy meal into 800 pounds of soy cookies at an additional cost of $370. Each pound of soy cookies can be sold for $2.08 per pound. The 80 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 320 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.45. Read the requirements. Requirement 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the (a) Sales value at splitoff method and (b) NRV method. a. First, allocate the joint cost using the Sales value at splitoff method. (Round the weights to three decimal places and joint costs to the nearest dollar.) Sales value of total production at splitoff…Sunland Company produces face cream. Each bottle of face cream costs $11 to produce and can be sold for $18. The bottles can be sold as is, or processed further into sunscreen with an additional cost of $17 each. Sunland Company could sell the sunscreen bottles for $25 each. Face cream must be processed further because its profit is $8 each. Face cream must not be processed further because it decreases profit by $17 each. Face cream must not be processed further because costs increase more than revenue. Face cream must be processed further because it increases profit by $7 each.
- Saskatchewan Soy Products (SSP) buys soy beans and processes them into other soy products. Each tonne of soy beans that SSP purchases for $280 can be converted for an additional $200 into 550 lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.48, and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. SSP can process the 550 lbs of soy meal into 700 lbs of soy cookies at an additional cost of $380. Each pound of soy cookies can be sold for $2.48 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.35. Required 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using: a. Sales value at splitoff method b. NRV method 2. Should the company have processed each of the products further? What effect does the allocation method have on this decision? www Requirement 1a. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the sales value at…Zachary Fruit Drink Company planned to make 202,000 containers of apple juice. It expected to use two cups of frozen apple concentrate to make each container of juice, thus using 404,000 cups of frozen concentrate. The standard price of one cup of apple concentrate is $0.23. Zachary actually paid $115,385 to purchase 412,090 cups of concentrate, which was used to make 203,000 containers of apple juice. Required: b. Compute the actual price per cup of concentrate. (Round your answer to 2 decimal places.) c. Compute the standard quantity (number of cups of concentrate) required to produce the containers. d. Compute the materials price variance and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). (Select "None" if there is no effect (i.e., zero variance). Round "Price variance" to 2 decimal places.) e. Compute the materials usage variance and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U). (Select "None" if there is no effect (i.e., zero variance). Round "Usage variance"…A chocolatier produces and sells boxes of chocolates for which the fixed costs are $300 and the variablecost per box is $4. Each box of chocolate has a selling price of $20. Determine the number of boxes that must besold for the chocolatier to earn a profit of $4500
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
![Excel Applications for Accounting Principles](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781111581565/9781111581565_smallCoverImage.gif)
![Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305970663/9781305970663_smallCoverImage.gif)
![Excel Applications for Accounting Principles](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781111581565/9781111581565_smallCoverImage.gif)