D9.3. Find the amplitude of the displacement current density: (a) adjacent to an automobile antenna where the magnetic field intensity of an FM signal is H, = 0.15 cos[3.12(3×10*t – y)] A/m; (b) in the air space at a point within a large power distribution transformer where B = 0.8 cos[1.257×10 (3×10°t– x)]a, T; (c) within a large, oil-filled power capacitor where ɛ, = 5 and E = 0.9 cos[1.257 × 10“(3 × 10*t – zV5)]a. MV/m; (d) in a metallic conductor at 60 Hz, if ɛ = ɛ. , µ = µo, o = 5.8×107 S/m, and J = sin(377t –117.1z)a, MA/m?. Ans. 0.468 A/m²; 0.800 A/m²; 0.0150 A/m²; 57.6 pA/m²
D9.3. Find the amplitude of the displacement current density: (a) adjacent to an automobile antenna where the magnetic field intensity of an FM signal is H, = 0.15 cos[3.12(3×10*t – y)] A/m; (b) in the air space at a point within a large power distribution transformer where B = 0.8 cos[1.257×10 (3×10°t– x)]a, T; (c) within a large, oil-filled power capacitor where ɛ, = 5 and E = 0.9 cos[1.257 × 10“(3 × 10*t – zV5)]a. MV/m; (d) in a metallic conductor at 60 Hz, if ɛ = ɛ. , µ = µo, o = 5.8×107 S/m, and J = sin(377t –117.1z)a, MA/m?. Ans. 0.468 A/m²; 0.800 A/m²; 0.0150 A/m²; 57.6 pA/m²
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
![D9.3. Find the amplitude of the displacement current density: (a) adjacent
to an automobile antenna where the magnetic field intensity of an FM
signal is H, = 0.15 cos[3.12(3×10*t – y)] A/m; (b) in the air space at a
point within a large power distribution transformer where B = 0.8
cos[1.257×10 (3×10°t– x)]a, T; (c) within a large, oil-filled power
capacitor where ɛ, = 5 and E = 0.9 cos[1.257 × 10“(3 × 10°t – zV5)]a.
MV/m; (d) in a metallic conductor at 60 Hz, if ɛ = ɛ. , µ = µo, o = 5.8×107
S/m, and J = sin(377t –117.1z)a, MA/m².
Ans. 0.468 A/m²; 0.800 A/m²; 0.0150 A/m²; 57.6 pA/m²](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F693a0110-6d0e-4eeb-b162-acc17ba05dd2%2F7e3f8c46-943e-4e26-9837-4389f527fab7%2Fuvizeq_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:D9.3. Find the amplitude of the displacement current density: (a) adjacent
to an automobile antenna where the magnetic field intensity of an FM
signal is H, = 0.15 cos[3.12(3×10*t – y)] A/m; (b) in the air space at a
point within a large power distribution transformer where B = 0.8
cos[1.257×10 (3×10°t– x)]a, T; (c) within a large, oil-filled power
capacitor where ɛ, = 5 and E = 0.9 cos[1.257 × 10“(3 × 10°t – zV5)]a.
MV/m; (d) in a metallic conductor at 60 Hz, if ɛ = ɛ. , µ = µo, o = 5.8×107
S/m, and J = sin(377t –117.1z)a, MA/m².
Ans. 0.468 A/m²; 0.800 A/m²; 0.0150 A/m²; 57.6 pA/m²
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,