Considering an alloy of the two soluble components A and B described by a phase diagram similar to that shown in Figure 2.14, determine the masses of the alloy that are in the liquid and solid phases at a given temperature if the total mass of the alloy is 100 g, component B represents 40% of the alloy, 20% of the liquid is component B, and 70% of solid is component B. This question is answered on here but I don't get how to get from step 3 to step 4 math wise. it goes from 20*ml + 70Ms=40x100 to solving simultaneously Ml= 60g Ms= 40g Trying to figre out how the math works to get to the final answer
Considering an alloy of the two soluble components A and B described by a phase diagram similar to that shown in Figure 2.14, determine the masses of the alloy that are in the liquid and solid phases at a given temperature if the total mass of the alloy is 100 g, component B represents 40% of the alloy, 20% of the liquid is component B, and 70% of solid is component B. This question is answered on here but I don't get how to get from step 3 to step 4 math wise. it goes from 20*ml + 70Ms=40x100 to solving simultaneously Ml= 60g Ms= 40g Trying to figre out how the math works to get to the final answer
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Considering an alloy of the two soluble components A and B described by a phase diagram similar to that shown in Figure 2.14, determine the masses of the alloy that are in the liquid and solid phases at a given temperature if the total mass of the alloy is 100 g, component B represents 40% of the alloy, 20% of the liquid is component B, and 70% of solid is component B.
This question is answered on here but I don't get how to get from step 3 to step 4 math wise. it goes from 20*ml + 70Ms=40x100 to solving simultaneously
Ml= 60g
Ms= 40g
Trying to figre out how the math works to get to the final answer

Transcribed Image Text:Sample Problem 2.3
Considering an alloy of the two soluble components A and B described by a phase
diagram similar to that shown in Figure 2.14, determine the masses of the alloy that
are in the liquid and solid phases at a given temperature if the total mass of the
alloy is 100 g, component B represents 40% of the alloy, 20% of the liquid is com-
ponent B, and 70% of solid is component B.
Solution
m = 100 g
PB = 40%
PIB = 20%
Pas = 70%
From Equations 2.4 and 2.5,
m, + m, = 100
20m, + 70m, = 40 × 100
Solving the two equations simultaneously, we get
m, = mass of the alloy that is in the liquid phase = 60 g
m; = mass of the alloy that is in the solid phase = 40 g
%3D
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning