Consider the electric dipole shown in the figure. If the charges each have a magnitude of 31 nC, are separated by 6.79 mm, and the external electric field has magnitude E = 66 N/C, calculate the torque (in N.nm) on the dipole when 0 = -54°. Let "out of the screen" be the direction of positive torque. N.nm
Consider the electric dipole shown in the figure. If the charges each have a magnitude of 31 nC, are separated by 6.79 mm, and the external electric field has magnitude E = 66 N/C, calculate the torque (in N.nm) on the dipole when 0 = -54°. Let "out of the screen" be the direction of positive torque. N.nm
Related questions
Question
Round to three significant figures.

Transcribed Image Text:+
N.nm
0
IQ
+ Q £ ✰ ✰ ↓ O
Consider the electric dipole shown in the figure. If the charges each
have a magnitude of 31 nC, are separated by 6.79 mm, and the
external electric field has magnitude E = 66 N/C, calculate the torque
(in N.nm) on the dipole when 0 = -54°. Let "out of the screen" be the
direction of positive torque.
7
BRG
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
