Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $190 and $155, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 122,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below: Alpha Beta Direct materials $ 40 $ 24 Direct labor 34 28 Variable manufacturing overhead 21 19 Traceable fixed manufacturing overhead 29 32 Variable selling expenses 26 22 Common fixed expenses 29 24 Total cost per unit $ 179 $ 149 The company’s traceable fixed manufacturing overhead is avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. 15. Assume Cane’s customers would buy a maximum of 94,000 units of Alpha and 74,000 units of Beta. Also assume the company’s raw material available for production is limited to 228,000 pounds. If Cane uses its 228,000 pounds of raw materials, up to how much should it be willing to pay per pound for additional raw materials?
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $190 and $155, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 122,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below:
Alpha | Beta | |
---|---|---|
Direct materials | $ 40 | $ 24 |
Direct labor | 34 | 28 |
Variable manufacturing |
21 | 19 |
Traceable fixed manufacturing overhead | 29 | 32 |
Variable selling expenses | 26 | 22 |
Common fixed expenses | 29 | 24 |
Total cost per unit | $ 179 | $ 149 |
The company’s traceable fixed manufacturing overhead is avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.
15. Assume Cane’s customers would buy a maximum of 94,000 units of Alpha and 74,000 units of Beta. Also assume the company’s raw material available for production is limited to 228,000 pounds. If Cane uses its 228,000 pounds of raw materials, up to how much should it be willing to pay per pound for additional raw materials?

Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 4 images









