Calculate the power density (Pa) produced at a point (P) of 10Km distant from 80m long-wire antenna supplied with 10A current if the incident angle is 10º. f=10kH6
Calculate the power density (Pa) produced at a point (P) of 10Km distant from 80m long-wire antenna supplied with 10A current if the incident angle is 10º. f=10kH6
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Calculate the power density (Pa) produced at a point (P) of 10Km distant from 80m long-wire
antenna supplied with 10A current if the incident angle is 10°. f=10kH6
E=?
120 T
10km
P
80m
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 8 images
