Both parts a) and b.)
Related questions
Question
Both parts a) and b.)

Transcribed Image Text:A3.80 mm diameter wire carries a 15.2 A current when the electric
field is 8.60x10-2 V/m
▼
Review | Constants
Part A
What is the wire's resistivity?
p= 6.42x10-8 m
Submit
Previous Answers
✓ Correct
Correct answer is shown. Your answer 6.4167-10-8 = 6.4167x10-8 m was either rounded differently or used a different number of significant figures than
required for this part.
Part B
If a battery voltage of 8.55 V is applied to this wire to produce this current, how long must it be?
[ΨΕΙ ΑΣΦ
L = 994
Submit
Previous Answers Request Answer
X Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
