Beginning inventory, purchases, and sales for an inventory item are as follows: Sep. 1 Beginning Inventory 5 Sale 17 Purchase 30 Sale 32 units @ $23 19 units 35 units @ $26 35 units Assuming a perpetual inventory system and the first-in, first-out method: a. Determine the cost of the goods sold for the September 30 sale. $ b. Determine the inventory on September 30. $
Beginning inventory, purchases, and sales for an inventory item are as follows: Sep. 1 Beginning Inventory 5 Sale 17 Purchase 30 Sale 32 units @ $23 19 units 35 units @ $26 35 units Assuming a perpetual inventory system and the first-in, first-out method: a. Determine the cost of the goods sold for the September 30 sale. $ b. Determine the inventory on September 30. $
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Topic Video
Question

Transcribed Image Text:**Inventory Management Problem**
Below is the information on the beginning inventory, purchases, and sales for an inventory item:
1. **September 1**
- Beginning Inventory: 32 units at $23 each
2. **September 5**
- Sale: 19 units
3. **September 17**
- Purchase: 35 units at $26 each
4. **September 30**
- Sale: 35 units
**Assumptions:**
The perpetual inventory system is in place, utilizing the first-in, first-out (FIFO) method.
**Questions:**
a. **Determine the cost of the goods sold for the September 30 sale.**
b. **Determine the inventory on September 30.**
**Solution Steps:**
1. **Cost of Goods Sold for September 30 Sale:**
- Start by selling the oldest inventory (FIFO).
- Remaining units after the September 5 sale: 32 - 19 = 13 units at $23 each.
- Additional units needed for the September 30 sale: 35 - 13 = 22 units from the September 17 purchase at $26 each.
2. **Calculate Costs:**
- Cost of 13 units at $23 = 13 x $23 = $299
- Cost of 22 units at $26 = 22 x $26 = $572
- Total Cost of Goods Sold for September 30 = $299 + $572 = $871
3. **Ending Inventory on September 30:**
- After sales, there are (35 - 22) = 13 units remaining from the September 17 purchase.
- Inventory value: 13 x $26 = $338
**Answers:**
a. **Cost of Goods Sold for September 30 Sale:**
- $871
b. **Inventory on September 30:**
- $338
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education