Beacon Manufacturing discovered 800 defective units of their premium LED lights. These units originally cost $5.40 in direct materials and $8.20 in overhead costs to produce. The company has two options: 1. Sell the defective units as-is for $6.50 per unit 2. Rework the units at an additional cost of $3.40 per unit and sell them at the regular price of $15.90
Q: Hawkins Division Manufactured
A: Explanation of Product Unit Cost:Product unit cost represents the total cost incurred to manufacture…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Interest ExpenseInterest expense is the cost incurred for borrowing funds and is…
Q: None
A: To determine the amount of overhead Lowden Company should record, we use the given overhead…
Q: What is its ROE?
A: The question requires the determination of the ROE. Return on equity (ROE) measures the financial…
Q: What was her capital gains yield? General accounting question
A: CONCEPTS:1. Capital Gains Yield - This measures the return earned from the increase in a stock's…
Q: The current ratio of a company is 8:1 and its acid-test ratio is 1:1. If the inventories and prepaid…
A: Concept of Current RatioThe current ratio measures a company's ability to pay its short-term…
Q: Select the necessary words from the list of possibilities to complete the following statements. 1.…
A: 3. Audit risk at the account balance level consists of three components:…
Q: Accurate Answer
A: Explanation of Cash Collected from Customers:Cash collected from customers represents the total…
Q: Give true answer this financial accounting question
A: Step 1: Define New Issue of StockEquity financing is a costly source of funding and a company…
Q: Accounting question
A: Step 1: Define Cash Conversion Cycle (CCC)The Cash Conversion Cycle (CCC) measures the time it takes…
Q: ??!!
A: When incorporating sales revenue into a capital project analysis, the revenue should be reflected…
Q: What is the amount of the operating cash flow?
A: Explanation of Sales: Sales represents the total revenue generated by Bayview Resort from its…
Q: None
A: The interest payable that should be recorded is for 2 months (Nov 1, 2018 to December 31,…
Q: Accurate answer
A: Explanation of Days Sales Collected:Days Sales Collected, also known as Days Sales Outstanding…
Q: Please answer
A: Step 1: Definition of Cost of Goods Manufactured (COGM)Cost of Goods Manufactured (COGM) represents…
Q: None
A: To calculate the projected net income for 2019, we need to adjust the income statement based on the…
Q: Want solution to this financial accounting question
A: Explanation of Target Price:Target price is the selling price of a product that ensures a desired…
Q: Subject: Financial Accounting
A: Concept of Beginning InventoryBeginning inventory refers to the value of goods that a business has…
Q: Hii, Tutor Give answer to this Problem
A: Concept of AssetsAssets are the economic resources owned by a business that provide future benefits.…
Q: What is the total net gain or loss on this transaction?
A: Initial futures price (buy price) = 96.22Final futures price (sell price) = 96.87Contract size =…
Q: What are gibson enterprises net sales?
A: To calculate the net sales, subtract the sales discounts and sales returns from the total sales: Net…
Q: Abc general accounting
A: To calculate the total dollar amount you cleared on this investment, we consider both the capital…
Q: How much is the direct materials price variance
A: Concept of Direct Materials Price VarianceDirect materials price variance measures the difference…
Q: How much is the bad debt expenses?
A: Explanation of Accounts Receivable: Accounts Receivable represents the money owed to a company by…
Q: Please provide correct answer this financial accounting question
A: Step 1: Define Earnings Per ShareIn finance, the earnings per share ratio is a profitability ratio…
Q: A firm sells 2,800 units of an item each year. The carrying cost per unit is $3.26 and the fixed…
A:
Q: Do fast this question answer general Accounting
A: Step 1: Formula Cash received from customers = Accounts receivable beginning balance + Sales -…
Q: Please help this question
A: The net income is calculated as follows: Net income = Revenue - Expenses =…
Q: Please provide solution this financial accounting question
A: Step 1: Define Budgeted OverheadBudgeted overhead refers to the estimated total overhead costs a…
Q: None
A: The question requires the determination of the discounted payback period.The discounted payback…
Q: Financial Accounting Question please answer
A: The growth rate (g) is the product of the retention ratio and the return on equity (ROE).Retention…
Q: What is the total manufacturing costs on these general accounting question?
A: Step 1: Total Manufacturing Cost is the sum of direct materials used, direct labor cost, and…
Q: Can you please solve this financial accounting question?
A: Step 1: Define Accounts Receivable Days OutstandingThe accounts receivable days outstanding (also…
Q: General accounting
A: Step 1: Definition of Inventory TurnoverInventory turnover measures how efficiently a company…
Q: What is the cost of goods available for sale on these financial accounting question?
A: To calculate the Cost of Goods Available for Sale (COGAS), we use the formula: COGAS = Beginning…
Q: Gross method to estimate the company's first quater ending inventory
A: Explanation of Gross Profit Method:The Gross Profit Method is an estimation technique used to…
Q: Need help with this general accounting question
A: Step 1: Define Contribution MarginThe contribution margin is the difference between sales revenue…
Q: Need help with this general accounting question
A: To compute the total amount of budgeted overhead for October, we need to consider both the fixed and…
Q: Hello tutor please given correct answer general accounting question
A: Step 1: Define Absorption CostingAbsorption costing is a costing method that includes all…
Q: General accounting
A: Net income = Revenue - ExpensesNet income = Fees Earned - Rent Expense - Wages Expense - Utilities…
Q: Please provide answer this financial accounting question
A: The Times Interest Earned (TIE) Ratio is calculated using the formula: TIE = EBIT / Interest Expense…
Q: What is the answer?
A: Key Concepts:1. Amount Realized- The net amount received from selling an asset- Equals selling price…
Q: Opereting cash flow?
A: To estimate the Year 1 operating cash flow, we use the following formula: Operating Cash Flow =…
Q: Financial accounting question
A: Step 1: Define Returns on a StockThe average returns on a stock investment can be computed in terms…
Q: How much were SMS's liabilities on these general accounting question?
A: Detailed explanation:Given: Total Assets. $ 5,400,000Total Equity, $ 3,200,000 Question: How much…
Q: What is restricted cash in a sinking fund?
A: Restricted cash refers to money that is held for a specific purpose and cannot be used for any other…
Q: True ans ? General Accounting question
A: Step 1: Define Return on Operating AssetAn operating asset is a valuable that a company owns and…
Q: Provide answer general accounting question
A: To compute the sales price variance and the sales volume variance for May 2008, we can use the…
Q: General accounting
A: To calculate the break-even point in units, use the following formula: Break-even point (units) =…
Q: Solve this general accounting question not use ai
A: To calculate the variable cost per machine hour using the High-Low Method, follow these steps: Step…
Please solve this problem general Accounting
Step by step
Solved in 2 steps
- Road Master Shocks has 15,000 units of a defective product on hand that cost $80,000 to manufacture. The company can either sell this product as scrap for $6 per unit or it can sell the product for $9 per unit by reworking the units and correcting the defects at a cost of $40,000. Prepare a schedule to show the effect of selling the defective units as scrap or rework.A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 22000 defective units that cost $6 per unit to manufacture. The units can be sold as is for $2.00 each or they can be reworked for $4.50 each and then sold for the full price of $8.50 each. If the units are sold as is the company will be able to build 22000 replacement units at a cost of $6 each and sell them at the full price of $8.50. (1) What is the incremental income from selling the units as scrap? (2) what is the incremental income from reworking and selling the units?(3) should the company sell the units as scrap or rework them?A company with excess capacity must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 16,000 defective units that cost $6.00 per unit to manufacture. The units can be a) sold as is for $3.00 each, or b) reworked for $4.50 each and then sold for the full price of $9.00 each. What is the incremental income from selling the units as scrap and reworking and selling the units? Should the company sell the units as scrap or rework them? (Enter costs and losses as negative values.)
- A company inadvertently produced 3,000 defective MP3 players. The players cost $12 each to produce. A recycler offers to purchase the defective players as they are for $8 each. The production manager reports that the defects can be corrected for $10 each, enabling them to be sold at their regular market price of $19 each. The company should a. Correct the defect and sell them at the regular price. b. Sell the players to the recycler for $8 each. c. Sell 2,000 to the recycler and repair the rest. d. Sell 1,000 to the recycler and repair the rest. e. Throw the players away.A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 22,000 defective units that cost $6 per unit to manufacture. The units can be sold as is for $2.00 each, or they can be reworked for $4.50 each and then sold for the full price of $8.50 each. If the units are sold as is, the company will be able to build 22,000 replacement units at a cost of $6 each, and sell them at the full price of $8.50 each. What is the incremental income from selling the units as scrap and reworking and selling the units? Should the company sell the units as scrap or rework them? (Enter costs and losses as negative values.)Eyescape Systems manufactures an optical switch that it uses in its final product. Another company has offered to sell Eyescape Systems the switch for $14.50 per unit. None of Eyescape's fixed costs are avoidable. 1(Click the icon to view the outsourcing decision.) Eyescape Systems needs 78,000 optical switches. By outsourcing them, Eyescape Systems can use its idle facilities to manufacture another product that will contribute $224,000 to operating income. Read the requirements2. Requirement 1. Identify the expected net costs that Eyescape Systems will incur to acquire 78,000 switches under three alternative plans. Outsource switches Facilities Make new Switch costs Make Idle product Variable costs: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Purchase cost Expected profit contribution from the other product…
- BT&T Corporation manufactures telephones. Recently , the company produced a batch of 600 defective telephones at a cost of $9,000. BT &T can sell these telephones as scrap for $9 each. It can also rework the entire batch at a cost of $6,500 , after which the telephones could be sold for $20 per unit. If BT&T reworks the defective telephones , by how much will its operating income change ?Garcia Company has 10,500 units of its product that were produced at a cost of $157,500. The units were damaged in a rainstorm. Garcia can sell the units as scrap for $21,000, or it can rework the units at a cost of $39,500 and then sell them for $52,000. (a) Prepare a scrap or rework analysis of income effects. (b) Should Garcia sell the units as scrap or rework them and then sell them? (a) Scrap or Rework Analysis Scrap Rework Revenue from scrapped/reworked units Cost of reworked units Income $ 0 $ 0 Incremental income (b) The company should:Q5A company has an inventory of 1,250 assorted parts for a line of missiles that has been discontinued. The inventory cost is $72,000. The parts can be either (a) re-machined at total additional costs of $28,000 and then sold for $33,500 or (b) sold as scrap for $3,500. What would be the difference in costs between these two alternatives?
- Garcia Company has 10,400 units of its product that were produced at a cost of $156,000. The units were damaged in a rainstorm. Garcia can sell the units as scrap for $31,200, or it can rework the units at a cost of $49,600 and then sell them for $65,300. (a) Prepare a scrap or rework analysis of income effects. (b) Should Garcia sell the units as scrap or rework them and then sell them? (a) Scrap or Rework Analysis Revenue from scrapped/reworked units Cost of reworked units Income Incremental income (b) The company should: F1 2 W S F2 # 3 E D 80 F3 MAR 29 $ 4 Scrap (0) R a F4 % 5 Rework ON F7 DII 8 1 FB ( 9 F9 F G H J K6. Road Master Shocks has 15,000 units of a defective product on hand that cost $80,000 to manufacture. The company can either sell this product as is for scrap for $6 per unit or it can sell the product for $9 per unit after reworking the units to correct the defects at a cost of $50,000. What should the company do? Show your calculationsGarcia Company has 10,000 units of its product that were produced last year at a total cost of $150,000. The units were damaged in a rainstorm because the warehouse where they were stored developed a leak in the roof. Garcia can sell the units as is for $2 each or it can repair the units at a total cost of $18,000 and then sell them for $5 each. Should Garcia sell the units as is or repair them and then sell them?