Balmforth Products, Inc. makes and sells a single product called a Bik. It takes three yards of Material A to make one Bik. Budgeted production of Biks for the next five months is as follows: February. March. 14,000 units 15,500 units April May June, 11,900 units 12,600 units 14,500 units The company wants to maintain monthly ending inventories of Material A equal to 20% of the following month's production needs. On January 31, this target had not been attained since only 2,000 yards of Material A were on hand. The cost of Material A is $0.80 per yard. The company wants to prepare a Direct Materials Purchases Budget. The total cost of Material A to be purchased in February is: O $45,200 O $34,320 O $42,900 O $39.440
Master Budget
A master budget can be defined as an estimation of the revenue earned or expenses incurred over a specified period of time in the future and it is generally prepared on a periodic basis which can be either monthly, quarterly, half-yearly, or annually. It helps a business, an organization, or even an individual to manage the money effectively. A budget also helps in monitoring the performance of the people in the organization and helps in better decision-making.
Sales Budget and Selling
A budget is a financial plan designed by an undertaking for a definite period in future which acts as a major contributor towards enhancing the financial success of the business undertaking. The budget generally takes into account both current and future income and expenses.
![Balmforth Products, Inc. makes and sells a single product called a Bik. It takes three yards of Material A to make one Bik.
Budgeted production of Biks for the next five months is as follows:
February
March.
14,000 units
15,500 units
April..
11,900 units
May
June.
12,600 units
14,500 units
The company wants to maintain monthly ending inventories of Material A equal to 20% of the following month's production
needs. On January 31, this target had not been attained since only 2,000 yards of Material A were on hand. The cost of Material
A is $0.80 per yard. The company wants to prepare a Direct Materials Purchases Budget.
The total cost of Material A to be purchased in February is:
$45,200
O $34,320
O $42,900
O $39.440](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F89bc3746-f385-4d4f-a5bd-032737c6e151%2Fd032172b-1afe-45b4-9f0a-6329079ec102%2F180rh15_processed.png&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)