b twavelength X=430 nm15 ncident upon two thinslits that are separated ya gistance d= 35 mm. The light nits a screcn L=a.4m 4romthe screen. IT I3 Ob served that a point y= a7mmarom the central maximum the intensr 0 the light is I:95W/m2. D:0.575 What is the intensity of 1ight at the two Slits (I,) in watts per square meter? Ioこ?
b twavelength X=430 nm15 ncident upon two thinslits that are separated ya gistance d= 35 mm. The light nits a screcn L=a.4m 4romthe screen. IT I3 Ob served that a point y= a7mmarom the central maximum the intensr 0 the light is I:95W/m2. D:0.575 What is the intensity of 1ight at the two Slits (I,) in watts per square meter? Ioこ?
Related questions
Question
100%
The answer is not 23.75. Please help

Transcribed Image Text:b ot Wavelength X=430 nm15 ncident upon two thinslits that are separated
a gistahce d=35 mm The light nits a screcn L=a.4m 4romthe screen. IT IS
0D Served that a point y= a7mmArom the central maximum the intensny
the light is I:95W/ma.
D: 0.575
What is the intensity o7 11ght at the two slits (I, in Watts per square
meter?
Io=?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
