At what temperature hydrogen molecules will escape from the earth's surface? (Take mass of hydrogen molecule = 0.34 × 10-26 kg, Boltzman constant = 1.38 x 10-23 J/K, radius of the earth = 6.4 x 10° and acceleration due to gravity= 9.8m/s
At what temperature hydrogen molecules will escape from the earth's surface? (Take mass of hydrogen molecule = 0.34 × 10-26 kg, Boltzman constant = 1.38 x 10-23 J/K, radius of the earth = 6.4 x 10° and acceleration due to gravity= 9.8m/s
Related questions
Question
100%

Transcribed Image Text:At what temperature hydrogen molecules will escape from the earth's surface?
(Take mass of hydrogen molecule = 0.34 × 10-26 kg, Boltzman constant = 1.38 × 10-23
J/K, radius of the earth = 6.4 x 10° and acceleration due to gravity= 9.8m/s
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps
