At t = 0, a projectile is launched with an initial speed of 30.0 m/s at an angle of 75.0 degrees above the horizontal. (a) How far from the starting point (in meters) is the projectile at t = 2.00 s? (b) How fast is the projectile moving (in m/s) at t = 2.00 s?
At t = 0, a projectile is launched with an initial speed of 30.0 m/s at an angle of 75.0 degrees above the horizontal. (a) How far from the starting point (in meters) is the projectile at t = 2.00 s? (b) How fast is the projectile moving (in m/s) at t = 2.00 s?
Related questions
Question
At t = 0, a projectile is launched with an initial speed of 30.0 m/s at an angle of 75.0 degrees
above the horizontal.
(a) How far from the starting point (in meters) is the projectile at t = 2.00 s?
(b) How fast is the projectile moving (in m/s) at t = 2.00 s?
Expert Solution

Step 1
The given projectile is launched at an angle of 75 with the horizontal, with an initial speed of 30 m/s.
Being launched at an angle, the velocity of the projectile can be resolved into its vertical and horizontal components as
Along with these velocity components, there is an acceleration acting in the vertical direction, acceleration due to gravity, acting vertically downwards on the projectile. And there is no acceleration in the horizontal direction.
Step by step
Solved in 5 steps
