Assume a certain firm in a competitive market is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the firm's marginal cost equals $15 and its average total cost equals $11. The firm sells its output for $12 per unit. At Q = 1,000, the firm's profits equal: A. $-5,000 B. $2,500 C. $5,000 D. $1,000
Assume a certain firm in a competitive market is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the firm's marginal cost equals $15 and its average total cost equals $11. The firm sells its output for $12 per unit. At Q = 1,000, the firm's profits equal: A. $-5,000 B. $2,500 C. $5,000 D. $1,000
Principles of Cost Accounting
17th Edition
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Chapter10: Cost Analysis For Management Decision Making
Section: Chapter Questions
Problem 13E
Related questions
Question
100%
The firm's profit equal? General accounting

Transcribed Image Text:Assume a certain firm in a competitive market is
producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the
firm's marginal cost equals $15 and its average total
cost equals $11. The firm sells its output for $12 per
unit. At Q = 1,000, the firm's profits equal:
A. $-5,000
B. $2,500
C. $5,000
D. $1,000
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning