Antoni was purchasing pickles and he wanted to get the best deal. The 32 ounce jar cost $3.99, and the 24 ounce jar cost $2.29. Please demonstrate on your paper how to find the unit price for each jar, that is, how much it costs for one ounce of pickles. Type the cheaper unit price as a decimal rounded to the nearest thousandth.
Antoni was purchasing pickles and he wanted to get the best deal. The 32 ounce jar cost $3.99, and the 24 ounce jar cost $2.29. Please demonstrate on your paper how to find the unit price for each jar, that is, how much it costs for one ounce of pickles. Type the cheaper unit price as a decimal rounded to the nearest thousandth.
Algebra and Trigonometry (6th Edition)
6th Edition
ISBN:9780134463216
Author:Robert F. Blitzer
Publisher:Robert F. Blitzer
ChapterP: Prerequisites: Fundamental Concepts Of Algebra
Section: Chapter Questions
Problem 1MCCP: In Exercises 1-25, simplify the given expression or perform the indicated operation (and simplify,...
Related questions
Question
For this question, I got 0.125, I do not think this is correct though.

Transcribed Image Text:Antoni was purchasing pickles and he wanted to get the best deal. The 32-ounce jar cost $3.99, and the 24-ounce jar cost $2.29. Please demonstrate on your paper how to find the unit price for each jar, that is, how much it costs for one ounce of pickles. Type the cheaper unit price as a decimal rounded to the nearest thousandth.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps

Recommended textbooks for you

Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra
ISBN:
9780134463216
Author:
Robert F. Blitzer
Publisher:
PEARSON

Contemporary Abstract Algebra
Algebra
ISBN:
9781305657960
Author:
Joseph Gallian
Publisher:
Cengage Learning

Linear Algebra: A Modern Introduction
Algebra
ISBN:
9781285463247
Author:
David Poole
Publisher:
Cengage Learning

Algebra and Trigonometry (6th Edition)
Algebra
ISBN:
9780134463216
Author:
Robert F. Blitzer
Publisher:
PEARSON

Contemporary Abstract Algebra
Algebra
ISBN:
9781305657960
Author:
Joseph Gallian
Publisher:
Cengage Learning

Linear Algebra: A Modern Introduction
Algebra
ISBN:
9781285463247
Author:
David Poole
Publisher:
Cengage Learning

Algebra And Trigonometry (11th Edition)
Algebra
ISBN:
9780135163078
Author:
Michael Sullivan
Publisher:
PEARSON

Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition
Algebra
ISBN:
9780980232776
Author:
Gilbert Strang
Publisher:
Wellesley-Cambridge Press

College Algebra (Collegiate Math)
Algebra
ISBN:
9780077836344
Author:
Julie Miller, Donna Gerken
Publisher:
McGraw-Hill Education