ans. It has 5 acres of pecan Ere each year. The family use
Advanced Engineering Mathematics
10th Edition
ISBN:9780470458365
Author:Erwin Kreyszig
Publisher:Erwin Kreyszig
Chapter2: Second-order Linear Odes
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ
Related questions
Question
100%
PLEASE FOLLOW THE INSTRUCTIONS AND DO THIS TYPEWRITTEN ONLY. I WILL UPVOTE FOR YOUR GREATEST EFFORT. KINDLY SKIP THIS IF YOU HAVE ALREADY ANSWERED. THANK YOU SO MUCH

Transcribed Image Text:GENERATE THE DECISION VARIABLE SOLUTION AND
GENERATE AN ANSWER REPORT
3. The Wisham family lives on a farm in South Georgia on which it produces a variety of crops and
livestock, including pecans. It has 5 acres of pecan trees that yield approximately 1,000 pounds of
unshelled pecans per acre each year. The family uses all of its pecan harvest to produce pecan pies,
cookies, 1-pound bags of shelled pecans, and 5-pound bags of unshelled pecans, which it sells in
town at the local farmers' market. The family sells pies for $5, packages of a dozen cookies for $3,
bags of shelled pecans for $7, and bags of unshelled pecans for $16. A shelled pecan is half the
weight of an unshelled pecan. It requires 4 ounces of shelled pecans to make a pie, and 6 ounces of
shelled pecans to make a dozen cookies. The pies and cookies are baked in the family oven, and
there are 120 hours of baking time available. It takes 55 minutes to bake a batch of 4 pies and 15
minutes to bake a batch of 2 dozen cookies. It requires family members 6 minutes to shell the
pecans for a pie and package it, 4 minutes to shell the pecans for cookies and to package them, 10
minutes to shell the pecans for a 1-pound bag of shelled pecans and package them, and 1 minute to
package a bag of unshelled pecans; and there are 300 hours available from family members for
shelling and packaging. The Wisham family wants to know how many pecan pies, dozens of cookies,
and bags of shelled and unshelled pecans to produce in order to maximize its sales revenues.
Required:
a. Are there any extra (slack) resources available?
b. If the Wisham family could obtain additional resources, which one would be of most value
to them? How much would they be willing to pay for this resource? Why?
c. If the family could obtain an additional 500 pounds of pecans or 30 hours of oven time,
which should they choose?
d. The family is thinking about buying a bigger oven for $3,000. If they do so, they could make
a batch of 5 pies or a batch of 3 dozen cookies at one time. Should they buy the oven?
Explain your answer.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 5 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Mathematics For Machine Technology
Advanced Math
ISBN:
9781337798310
Author:
Peterson, John.
Publisher:
Cengage Learning,

