An electric motor makes use of the torque on a current loop in a magnetic field, to do work. Suppose a washing machine motor has a square coil with N = 100 turns of wire carrying current I in a magnetic field B. Calculate the maximum torque, which occurs when the plane of the coil is parallel to the field vectors. DATA: I= 5.100 A; B = 0.55 T; dimensions = 8.0 cm by 8.0 cm
An electric motor makes use of the torque on a current loop in a magnetic field, to do work. Suppose a washing machine motor has a square coil with N = 100 turns of wire carrying current I in a magnetic field B. Calculate the maximum torque, which occurs when the plane of the coil is parallel to the field vectors. DATA: I= 5.100 A; B = 0.55 T; dimensions = 8.0 cm by 8.0 cm
Related questions
Question

Transcribed Image Text:N
Brushes
Yılp
+
Battery
Commutator
Rotating
loop
DATA:
I = 5.100 A;
FIGURE 24 Schematic diagram of an
electric motor.
S
An electric motor makes use of the torque on a current loop
in a magnetic field, to do work. Suppose a washing machine
motor has a square coil with N = 100 turns of wire carrying
current I in a magnetic field B. Calculate the maximum
torque, which occurs when the plane of the coil is parallel to
the field vectors.
B = 0.55 T;
dimensions = 8.0 cm by 8.0 cm
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 1 images
