An animal feed to be mixed from soybean meal and oats must contain at least 120120 lb of protein, 2121 lb of fat, and 1010 lb of mineral ash. Each sack of soybeans costs $ 15$15 and contains 5050 lb of protein, 77 lb of fat, and 55 lb of mineral ash. Each sack of oats costs $55 and contains 1515 lb of protein, 55 lb of fat, and 1 lb of mineral ash. How many sacks of each should be used to satisfy the minimum requirements at minimum cost? Are the answers reasonable? How could they be interpreted?
Q: Kaye's Kitchenware has a market/book ratio equal to 1. Its stock price is $15 per share and it has…
A: The market value of equity can be calculated by multiplying the stock price by the number of shares…
Q: AT - bill with face value $10,000 and 89 days to maturity is selling at a bank discount ask yield of…
A: Calculating the Price and Bond Equivalent Yield of the AT-Billa: Price of the BillGiven:Face value =…
Q: What does the total assets turnover ratio measure? How well fixed assets are utilized during a…
A: The total assets turnover ratio is a financial metric that measures the efficiency with which a…
Q: Please correct answer and don't use hand rating
A: Explanation of Systematic and Non-Systematic RiskSystematic risk is represented by the portfolio…
Q: 6.
A: Step 1: Determine the fair value of the land, which is $2,000,000 according to the independent…
Q: An investor has owned a property for 15 years, the value of which is now to $200,000. The balance on…
A: Question aPrincipal: $150,000Interest rate: 12% per year, or 1% per monthTerm: 15 years, or 180…
Q: Assume for a moment that the stockholders in a corporation have unlimited liability for corporate…
A: Unlimited liability means that the stockholders of a corporation are personally liable for the…
Q: Page2. Solve all
A: The problem is asking us to find the number of minutes at which the cost of both plans will be the…
Q: I need an answer never used before. A US importer who owes and Belgian company 500,000 Euros…
A: If the USD weakens as projected, the Euro's value will rise. Without a hedge, the importer would…
Q: General finance question
A: Case Study 1:Explanation of GDP Growth Rate:The GDP growth rate measures how fast a country's…
Q: QUESTION FOUR Performance Evaluation 1. Based on five years of monthly data, you derive the…
A: Part c: Plot the Estimated Returns and Indicate which Stocks are Undervalued or OvervaluedGiven…
Q: Hartley Company produces two products, Flower and Planter. Flower is a high-volume item totaling…
A: Step 1:Under traditional costing method a single plant wide overhead rate is used to allocate…
Q: not use ai please don't
A: Explanation of Free Cash Flow (FCF): FCF is the cash generated by a company after accounting for…
Q: Based on economists' forecasts and analysis, 1-year Treasury bill rates and liquidity premiums for…
A: Given:R1 = 0.55%E(2r1) = 1.70%L2 = 0.08%E(3r1) = 1.80%L3 = 0.12%E(4r1) = 2.10%L4 = 0.14%We can use…
Q: Please correct answer and don't use hand rating
A: Explanation The payoff function of the call option is equal to the maximum of zero and the (S1 -…
Q: mni.3 answer must be in table format or i will give down vote
A: 1. Revenue, Expenses, and Net Cash Flow ComputationRevenue: These are given in the table for every…
Q: Don't use Ai. Answer in step by step with explanation.
A: Step 1:part a):a) Minimum payment of $20 per month:Monthly interest = 1% of the balanceEach month:…
Q: Please correct answer and don't use hand rating
A: The amount of goods or services that a business needs sell to cover all of its costs, both fixed and…
Q: How many times have you heard of an investment advisor who promises to double your money? Is this…
A: Okay, let's solve this problem step by step.Given:- The investment doubles in value in 12 years for…
Q: None
A: Situation OverviewIn 2016, a bank financed the acquisition and re-tenanting of a 105,000-square-foot…
Q: Don't use AI
A: Explanation of Net Present Value (NPV):NPV is a financial metric used to assess the profitability of…
Q: not use ai please
A: Phase 1: First Six MonthsPrincipal (P): $5,300Annual interest rate (r1): 0.6% = 0.006 (as a…
Q: Daily Stock Return Analysis a. Data Download and Preparation (2p) Download historical stock…
A: Let's dive deeper into the concepts, steps, and considerations involved in your Daily Stock Return…
Q: You are given the following set of data: HISTORICAL RATES OF RETURN Year NYSE Stock X 1 - 26.5% -…
A: e. Comparison Between Stock X and Stock YGiven Information:Stock X and Stock Y have the same…
Q: None
A: The problem requires the determination of the interest income of the zero-coupon bonds that is to be…
Q: I need typing clear urjent no chatgpt use i will give 5 upvotes full explanation
A: Step 1:
Q: None
A: Given Data| Stock | P₀ | Q₀ | P₁ | Q₁ | P₂ | Q₂…
Q: None
A: Question 5.1: Applying Net Present Value (NPV) for the Two Drill PressesObjective: The goal here is…
Q: JBL Co. purchases machinery worth $100,000 on January 1st, 2024. The payment terms are 10% down…
A: 1. Purchase of Machinery:Date: January 1st, 2024Description: Purchase of machinery for $100,000,…
Q: ??
A: Step 1:Return on asset a ratio measure ability of a company to generate profit by its assets.…
Q: None
A: To calculate the required values, we can use the following formulas:Net Income: This is provided…
Q: Solution
A: To find out how many units were started and completed during the period using the FIFO method, we…
Q: Please correct answer and don't use hand rating
A:
Q: not use ai please don't
A: Step 1:To find the expected inflation rate, we can use the Fisher equation, which relates the…
Q: Dont give me wrong answer otherwise I will give you unhelpful rate
A: 1. Amount of Purchases:Formula:Purchases = Cost of Goods Sold + Ending Inventory - Beginning…
Q: None
A: Step 1:Capital rationing is a method to decide in which projects to be invested in case where…
Q: Suppose an annuity pays $3000 pa at the end of the year earning an annual return of 12 percent for…
A: Present Value of Perpetuity = Cash Flows/Interest RatePresent Value of Perpetuity = 3000/12%Present…
Q: please provide correct answers. i will upvote.
A: Given the one-year, two-year, and predicted one-year interest rates one year from now, the issue…
Q: Problem #1: A bond issued on February 1, 2004 with face value of $9800 has semiannual coupons of…
A: To solve this problem, we need to calculate the accrued interest and the market price (clean price)…
Q: ??
A: Explanation of Sales:Sales refer to the total revenue generated from the sale of goods or services…
Q: help please answer in text form with proper workings and explanation for each and every part and…
A: Detailed explanation:Approaching the issue methodically and with an eye toward dissecting the…
Q: An investment costs $250 now, yields $100 in 1 year and $200 in 2 years. You can reinvest the year 1…
A: Initial Investment: $250Year 1 Cash Flow: $100Year 2 Cash Flow: $200Annual Holding Period Return…
Q: not use ai please
A: I took reference from my book. If you have any questions related to this problem please feel free…
Q: (b) A person is offered a gift of $5,000 now or $8,000 five years from now. If such funds could be…
A: Choice 1 is: Get $ 5000 now Choice 2 is: Get $8000 in five years from now The question can be solved…
Q: POD has a project with the following cash flows: Year Cash Flows 0 −$ 243,000 1 147,400 2…
A: The Profitability Index (PI) is a financial metric used by businesses to identify the potential…
Q: TechInnovate Corp, a cutting-edge technology company, is considering the implementation of a new…
A: Detailed Answer & Explanation:Step 1: Financial CalculationsYearly Cash Flow Calculations (for…
Q: None
A: Question 11: Equivalent Annual Percentage Rate (APR)The payday loan company charges 4% interest for…
Q: GIVE ANSWER
A: Question 1: Investment GrowthTo calculate the future value of the investment, we use the formula for…
Q: None
A: The YTM of the existing bond will be computed.For this excel's RATE function will be used.The…
Q: Conn Man’s Shops, a national clothing chain, had sales of $440 million last year. The business has a…
A: Given that the sales for the last year were $440 million and a sales increase of 10% is forecasted…
An animal feed to be mixed from soybean meal and oats must contain at least
lb of protein,
lb of fat, and
lb of mineral ash. Each sack of soybeans costs
and contains
lb of protein,
lb of fat, and
lb of mineral ash. Each sack of oats costs
and contains
lb of protein,
lb of fat, and 1 lb of mineral ash. How many sacks of each should be used to satisfy the minimum requirements at minimum cost? Are the answers reasonable? How could they be interpreted?
Unlock instant AI solutions
Tap the button
to generate a solution
Click the button to generate
a solution
- Soy Products (DSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that DSP purchases for $260 can be converted for an additional $170 into 575lbs of soy meal and 140 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.48 and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. DSP can process the 575 pounds of soy meal into 725 pounds of soy cookies at an additional cost of $370. Each pound of soy cookies can be sold for $2.48 per pound. The 140gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 560quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.45.Tulsa Milling buys oats at $0.60 per pound and produces TPM Oat Flour, TPM Oat Flakes, and TPM Oat Bran. The process of separating the oats into oat flour and oat bran costs $0.30 per pound. The oat flour can be sold for $1.50 per pound, the oat bran for $2.00 per pound. Each pound of oats has 0.2 pounds of oat bran and 0.8 pounds of oat flour. A pound of oat flour can be made into oat flakes for a fixed cost of $240,000 plus a variable cost of $0.60 per pound. Tulsa Milling plans to process 1 million pounds of oats in 20X0, at a purchase price of $600,000. Requirements 1. Allocate all the joint costs to oat flour and oat bran using the physical-units method. 2. Allocate all the joint costs to oat flour and oat bran using the relative-sales-value method. 3. Suppose there were no market for oat flour. Instead, it must be made into oat flakes to be sold. Oat flakes sell for $2.90 per pound. Allocate the joint cost to oat bran and oat flakes using the relative-sales-value method.…Nervana Soy Products (NSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that NSP purchases for $350 can be converted for an additional $210 into 650 lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.32 and soy oil can be sold in bulk for $4.5 per gallon. NSP can process the 650 pounds of soy meal into 750 pounds of soy cookies at an additional cost of $300. Each pound of soy cookies can be sold for $2.32 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $230 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.15. Read the requirements. Requirement 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the (a) Sales value at splitoff method and (b) NRV method. a. First, allocate the joint cost using the Sales value at splitoff method. (Round the weights to three decimal places and joint costs to the nearest dollar.) Sales value of total production at splitoff…
- Illion Soy Products (ASP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that ASP purchases for $250 can be converted for an additional $180 into 700 lbs of soy meal and 80 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.08 and soy oil can be sold in bulk for $4 per gallon. ASP can process the 700 pounds of soy meal into 800 pounds of soy cookies at an additional cost of $370. Each pound of soy cookies can be sold for $2.08 per pound. The 80 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 320 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.45. Read the requirements. Requirement 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the (a) Sales value at splitoff method and (b) NRV method. a. First, allocate the joint cost using the Sales value at splitoff method. (Round the weights to three decimal places and joint costs to the nearest dollar.) Sales value of total production at splitoff…Tommy Tomato, Incorporated (TTI) sells organic canned tomato sauces. TTI spends $50,000 purchasing, cutting, washing, grinding, and straining tomatoes into 100,000 liters of plain tomato sauce ($0.50 per liter). At this point, TTI has two choices: a) sell the plain tomato sauce for $2 per liter; or b.) take the 100,000 liters of plain tomato sauce and process them further into a gourmet seasoned pizza sauce that can be sold for $3.10 per liter. The extra seasoning and processing required to convert the plain tomato sauce into gourmet pizza sauce costs TTI $0.75 per liter. TTI can choose to sell the plain tomato sauce as-is at the "split-off point" or decide to process the sauce further into the gourmet sauce. 1. If TTI sells the 100,000 liters of gourmet pizza sauce, how much sales revenue will TTI generate? If TTI decides to simply sell the 100,000 liters of plain tomato sauce without processing it any further, how much sales revenue would TTI generate instead? How much additional…Underground Food Store has 6,000 pounds of raw beef nearing its expiration date. Each pound has a cost of $4.40. The beef could be sold "as is" for $3.00 per pound to the dog food processing plant, or roasted and sold in the deli. The cost of roasting the beef will be $2.70 per pound, and each pound could be sold for $6.40. What should be done with the beef, and why? If required, round final answers to two decimal places. The beef should be processed further since the sales price will increase by $??? per pound and the cost only increase by $???? per pound.
- Underground Food Store has 6,000 pounds of raw beef nearing its expiration date. Each pound has a cost of $4.40. The beef could be sold "as is" for $3.00 per pound to the dog food processing plant, or roasted and sold in the deli. The cost of roasting the beef will be $2.80 per pound, and each pound could be sold for $6.40. What should be done with the beef, and why? If required, round final answers to two decimal places. The beef processed further since the sales price by $ per pound and the cost only by $ per pound.New Brunswick Soy Products (NBSP) buys soy beans and processes them into other soy products. Each tonne of soy beans that NBSP purchases for $340 can be converted for an additional $180 into 550lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.36, and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. NBSP can process the 550lbs of soy meal into 700lbs of soy cookies at an additional cost of $310. Each pound of soy cookies can be sold for $2.36 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $270 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $ 1.15. Required Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using: a. Sales value at splitoff method b. NRV method Should the company have processed each of the products further? What effect does the allocation method have on this decision?Saskatchewan Soy Products (SSP) buys soy beans and processes them into other soy products. Each tonne of soy beans that SSP purchases for $280 can be converted for an additional $200 into 550 lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.48, and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. SSP can process the 550 lbs of soy meal into 700 lbs of soy cookies at an additional cost of $380. Each pound of soy cookies can be sold for $2.48 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.35. Required 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using: a. Sales value at splitoff method b. NRV method 2. Should the company have processed each of the products further? What effect does the allocation method have on this decision? www Requirement 1a. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the sales value at…
- 1. SportsHaven’s garden department produces bags of mulch. Fixed cost is $17,300. Each bag sells for $3.21 with a unit cost of $1.48. How many bags of mulch must be sold to breakeven?i need help please. thanks.Orange Incorporated grows and ships cabbage. It costs Orange $7 to put together each package for shipment and $0.10 to clean and process each vegetable. How much more does it cost to produce an order for 80 heads of cabbage than an order of 60 heads? (Round intermediate calculations up to nearest whole dollar amount.) Difference

