An amusement park ride consists of a car of mass m = 75 kg which is attached to cable OA. The car moves in a circular path and is brought to a speed of v = 9 m/s when r = 4.5 m. The cable is then pulled inwards at a constant rate of 0.9 m/s. What is the magnitude of the velocity (m/s) of the car when r = 3 m?
An amusement park ride consists of a car of mass m = 75 kg which is attached to cable OA. The car moves in a circular path and is brought to a speed of v = 9 m/s when r = 4.5 m. The cable is then pulled inwards at a constant rate of 0.9 m/s. What is the magnitude of the velocity (m/s) of the car when r = 3 m?
Related questions
Question
Also, what is the work done (J) by the cable force at the same instant (when r = 3 meters)?

Transcribed Image Text:An amusement park ride consists of a car of mass m = 75 kg which
is attached to cable OA. The car moves in a circular path and is
brought to a speed of v = 9 m/s when r = 4.5 m. The cable is then
pulled inwards at a constant rate of 0.9 m/s. What is the
magnitude of the velocity (m/s) of the car when r = 3 m?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
