Alpine Industries purchased 92,000 kilograms of material for $496,800. The standard cost is $5.60 per kilogram. During the period, Alpine produced 30,600 units, with each unit requiring a standard of 3 kilograms of material. Actual usage was 89,500 kilograms. What is the materials purchase price variance?

Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Chapter7: Budgeting
Section: Chapter Questions
Problem 17EB: The production cost for UV protective sunglasses is $5.50 per unit and fixed costs are $19,400 per...
icon
Related questions
Question

Hello tutor solve this question and accounting question

Alpine Industries purchased 92,000 kilograms of material for $496,800. The
standard cost is $5.60 per kilogram. During the period, Alpine produced 30,600
units, with each unit requiring a standard of 3 kilograms of material. Actual
usage was 89,500 kilograms. What is the materials purchase price variance?
Transcribed Image Text:Alpine Industries purchased 92,000 kilograms of material for $496,800. The standard cost is $5.60 per kilogram. During the period, Alpine produced 30,600 units, with each unit requiring a standard of 3 kilograms of material. Actual usage was 89,500 kilograms. What is the materials purchase price variance?
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College