airplane, has a radius of 6.00 m, and the other, representing the tip of the needle, has a radius of (a) What is the electric potential of each sphere? r= 6.00 m: r = 2.00 cm: v (b) What is the electric field at the surface of each sphere? r- 6.00 m: magnitude V/m direction ---Select-- r= 2.00 cm: magnitude V/m direction ---Select---
airplane, has a radius of 6.00 m, and the other, representing the tip of the needle, has a radius of (a) What is the electric potential of each sphere? r= 6.00 m: r = 2.00 cm: v (b) What is the electric field at the surface of each sphere? r- 6.00 m: magnitude V/m direction ---Select-- r= 2.00 cm: magnitude V/m direction ---Select---
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Electric charge can accumulate on an airplane in flight. You may have observed needle-shaped metal extensions on the wing tips and tail of an airplane. Their purpose is to allow charge to leak off before much of
it accumulates. The electric field around the needle is much larger than the field around the body of the airplane and, can become large enough to produce dielectric breakdown of the air, discharging the airplane.
To model this process, assume that two charged spherical conductors are connected by a long conducting wire and a charge of 60.0 µC is placed on the combination. One sphere, representing the body of the
airplane, has a radius of 6.00 m, and the other, representing the tip of the needle, has a radius of 2.00 cm.
(a) What is the electric potential of each sphere?
r = 6.00 m:
V
r = 2.00 cm:
(b) What is the electric field at the surface of each sphere?
r = 6.00 m:
magnitude
V/m
direction
---Select--
r = 2.00 cm:
magnitude
V/m
direction
--Select---
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps
