= Air has a gas constant of R = 287 [J/(kg C)]. At standard temperature 15°C and pressure, air has a dynamic viscosity of, μ 0.0000179 [kg/(m·s)] and a density of p = 1.23 [kg/m³]. If a circular pipe is to carry Q = 0.079 [m³/s] of air at standard atmospheric pressure, find the following assuming that Re < 2100 gives laminar flow: Part 1. If the flow must remain laminar, what is the minimum diameter of the pipe? 19 5% 95% Submit Part 2. What would be the density of air at 80.9 [C]? [m] 33 3% 100% Submit [kg/m³]
= Air has a gas constant of R = 287 [J/(kg C)]. At standard temperature 15°C and pressure, air has a dynamic viscosity of, μ 0.0000179 [kg/(m·s)] and a density of p = 1.23 [kg/m³]. If a circular pipe is to carry Q = 0.079 [m³/s] of air at standard atmospheric pressure, find the following assuming that Re < 2100 gives laminar flow: Part 1. If the flow must remain laminar, what is the minimum diameter of the pipe? 19 5% 95% Submit Part 2. What would be the density of air at 80.9 [C]? [m] 33 3% 100% Submit [kg/m³]
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Show your work , HANDWRITTEN would be appreciated.
![Air has a gas constant of R
=
.
287 [J/(kg C)]. At standard temperature 15° C and pressure, air
has a dynamic viscosity of, μ = 0.0000179 [kg/(m·s)] and a density of p = 1.23 [kg/m³]. If a
circular pipe is to carry Q = 0.079 [m³/s] of air at standard atmospheric pressure, find the following
assuming that Re < 2100 gives laminar flow:
Part 1. If the flow must remain laminar, what is the
minimum diameter of the pipe?
19 5% 95%
Submit
Part 2. What would be the density of air at 80.9 [C]?
[m]
33 3%
100%
Submit
[kg/m³]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fc7588d20-7fa1-4fa8-bd73-3e222821c20e%2F90240321-dcea-429f-89f2-bff148f761bf%2Furyu8hh_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Air has a gas constant of R
=
.
287 [J/(kg C)]. At standard temperature 15° C and pressure, air
has a dynamic viscosity of, μ = 0.0000179 [kg/(m·s)] and a density of p = 1.23 [kg/m³]. If a
circular pipe is to carry Q = 0.079 [m³/s] of air at standard atmospheric pressure, find the following
assuming that Re < 2100 gives laminar flow:
Part 1. If the flow must remain laminar, what is the
minimum diameter of the pipe?
19 5% 95%
Submit
Part 2. What would be the density of air at 80.9 [C]?
[m]
33 3%
100%
Submit
[kg/m³]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 27 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning