AgroTech Industries manufactures PestShield. Each bag of the product contains 60 pounds of direct materials. 15% of the materials evaporate during manufacturing. The budget allows direct materials to be purchased at $4.80 per pound under terms of 3/15, n/45. The company's stated policy is to take all available cash discounts. Determine the standard direct materials cost for one bag of PestShield.
Q: Ans
A: Step 1: Definition of Total Asset TurnoverThe total asset turnover ratio measures how efficiently a…
Q: Answer this question general accounting
A: To compute MH's recognized gain on the sale of the installment note in 2011, we need to follow these…
Q: Suppose Chrysler Motors has 720 million shares outstanding with a share price of $68.25, and $30…
A: To solve this problem, we need to determine the amount of debt Chrysler Motors will have in three…
Q: The following information describes a company's usage of direct labor in a recent period: Actual…
A: Concept of Direct Labor HoursDirect labor hours refer to the total number of hours that workers…
Q: A woman earned wages of $56,800, received $1,400 in interest from a savings account, and contributed…
A: Calculation of Gross Income, Adjusted Gross Income, and Taxable Income Step 1: Compute Gross…
Q: How much cash received from customers during the year?
A: Explanation of Net Sales: Net sales represents the total amount of revenue generated from the…
Q: Give me answer
A: Explanation of Current Liabilities:Current liabilities are short-term financial obligations that a…
Q: What is the contribution margin ratio?
A: Step 1: Definition of Contribution Margin RatioThe contribution margin ratio (CMR) measures the…
Q: How much did they charge for each pair?
A: The question requires the determination of the selling price per unit.The selling price with a…
Q: How much did they charge for each pair?
A: To find the price charged for each pair of gloves, we first need to determine the cost price of one…
Q: 10 marks
A: Question 1Given Data:Total units sold = 400Defective units estimate = 5% of units soldAverage repair…
Q: What is the break even point? General Accounting question
A: To calculate the increase in profit from selling 40 units above the break-even point: 1.…
Q: The lockbox system
A: Step1: Calculate the reduction in accounts receivable:Reduction in A/R = Average A/R * Percentage…
Q: The amount of cash paid to supplier for inventory is?
A: Explanation of Cost of Goods Sold (COGS):Cost of Goods Sold (COGS) represents the direct costs of…
Q: please asnwer. general account
A: The correct answer is:a. Overhead volume variance. Explanation:A production supervisor is…
Q: MCQ
A: To determine the effect of the sale of machinery, we first need to calculate the book value of the…
Q: Hii expert please given answer general accounting question
A: The income statement follows the format:Net Income = Revenues − Operating Expenses − Income Tax…
Q: How much was jenson Ltd net cash flow?
A: Explanation of Net Income: Net income represents the company's total earnings or profit after…
Q: Need help
A: Calculation of Cost of Goods ManufacturedCost of Goods Manufactured = Total Manufacturing Cost +…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Accrued InterestAccrued Interest is the interest that has accumulated on a bond but…
Q: Calculate the gross profit and opereting income?
A: Step 1: Definition of Absorption CostingAbsorption costing is an accounting method that includes all…
Q: GENERAL ACCOUNTING
A: Explanation of Original Cost: The original cost of the machine is the amount that Nexus Technologies…
Q: Ans financial accounting
A: Step 1: Define Income StatementThe income statement is prepared following the accrual and matching…
Q: Sterling Enterprises wishes to earn an after-tax net income of $22,000. Total fixed costs are…
A: Explanation of Required Sales Volume:Required sales volume refers to the number of units a company…
Q: What is the original cost of the machinery?
A: Explanation of Original Cost of Machinery:The original cost of machinery refers to the total amount…
Q: What is the amount of current liabilities?
A: Explanation of Current Liabilities: These are financial obligations that a company must pay within…
Q: General Accounting question
A: Step 1: Define Total Asset ValueThe total asset value recorded for a purchased asset is the present…
Q: What is the monthly cost for 28 gigabyte of data?
A:
Q: None
A: To determine the net cash flow provided by (or used in) operating activities, we use the cash flow…
Q: Radium Tech Inc. has net sales of $320,000, cost of goods sold of $210,000, selling expenses of…
A: Explanation of Net Sales: Net sales represents the total revenue generated from the company's…
Q: Full cost per unit
A: Explanation of Variable Manufacturing Cost Per Unit:Variable manufacturing cost per unit includes…
Q: Pre tax accounting income of 45 What would be summit enterprises taxable income for the year?
A: Step 1: Identify pre-tax accounting incomeStep 2: Identify temporary differencesStep 3: Determine…
Q: Need accurate answer
A: In order to calculate the gain on disposal of the machine, we must find the book value of the…
Q: Provide answer
A: Market value of equity = Number of shares outstanding * Share price= 720 million * $68.25Market…
Q: Financial Accounting Question
A: Step 1: Define Debt-to-Equity RatioThe Debt-to-Equity (D/E) Ratio is a financial metric that…
Q: Radium Tech Inc. has net sales of $320,000, cost of goods sold of $210,000, selling expenses of…
A: Step 1: Analysis of information givenNet Sales = $320,000Cost of goods sold = $210,000Selling and…
Q: Provide answer to this accounting problem
A: To calculate Samuel's disposable income, we need to subtract the total deductions from his gross…
Q: The monthly cost (in dollars) of a data plan for Mercury Communications is a linear function of the…
A: To find the monthly cost for 28 gigabytes of data, we can model the cost as a linear function: C = m…
Q: Answer this Question
A:
Q: 1) Turquoise Inc. leased a large machine from Teal Co for four years. The lease contract provided…
A: 1. Correct Answer: CSince Turquoise Inc. is expected to purchase the machine at the end of the lease…
Q: The gross margin was
A: Calculation of Gross MarginGross Margin = Sales + December 31 Inventory - Purchases - January 1…
Q: What is the gross profit
A: Concept of Net SalesNet sales represent the total revenue a company earns from selling goods or…
Q: Need answer general accounting
A: Step 1: Define Degree of Operating Leverage (DOL)The degree of operating leverage (DOL) measures how…
Q: Please help me.with this question general Accounting
A: To calculate the interest on a $25,000 note receivable at a 6% annual interest rate for 120 days,…
Q: need help this questions
A: **Step 1: Calculate the Contribution Margin per Basket**\text{Contribution Margin per Basket} =…
Q: What was the original cost of fixed assets?
A: Explanation of Fixed Assets: Fixed assets are long-term tangible assets that a business owns and…
Q: How much?
A: Explanation of Bad Debt Expense:Bad debt expense refers to the estimated loss that a company incurs…
Q: If total assets decreased by $29,000 during a period of time and owner's equity increased by $23,000…
A: To determine the change in total liabilities, we can use the basic accounting equation: Assets =…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Recall the Debt-to-Equity Ratio formula.= total liabilities / total equity Step 2: Calculate…
Q: Last year the return on total assets in Jasper Corporation was 12%. The total assets were 2.8…
A: Explanation of Return on Total Assets (ROA): Return on Total Assets is a profitability ratio that…
Need step by step answer
Step by step
Solved in 2 steps
- Agrichem manufactures Insect-Be-Gone. Each bag of the product contains 60 pounds of direct materials. Twenty percent of the materials evaporate during manufacturing. The budget allows the direct materials to be purchased at $2.00 per pound (gross cost) under terms of 4/10, n/30. The company’s stated policy is to take all available cash discounts. Required: Determine the standard direct materials cost for one bag of Insect-Be-Gone.General accounting9. Agrichem manufactures Insect-Be-Gone. Each bag of the product contains 60 pounds of direct materials. Twenty-five percent of the materials evaporate during manufacturing. The budget allows the direct materials to be purchased at $2.50 per pound (gross cost) under terms of 2/10, n/30. The company’s stated policy is to take all available cash discounts. Required: Determine the standard direct materials cost for one bag of Insect-Be-Gone. (Do not round intermediate calculations.)
- Thunder Creek Company uses 2 pounds of direct materials for each unit it produces, at a cost of $4.00 per pound. The company begins the year with 9,500 pounds of material in Raw Materials Inventory. Management desires an ending inventory of 25% of next month's materials requirements Prepare a Direct Materials Budget. (When entering answers in the direct materials budget, use the production budget for your cell references. Enter all values as positive--without a minus sign--in row 31.) 2018 Jan Feb Q1 Total April Budget #3: Direct Materials Budget Budgeted units to be produced Mar 30,800 25,200 19,200 2.00 Direct materials (pounds) per unit 2.00 Direct materials needed for production 50,400 38,400 12,600 2.00 61,600 8,600 Plus: Desired direct materials in ending inventory (pounds) 15,400 Total direct materials needed 51,000 65,800 70,200 Less: Direct materials in beginning inventory (pounds) 9,500 12,600 15,400 Budgeted purchase of direct materials 41,500 53,200 54,800 Direct material…Lens Junction sells lenses for $45 each and is estimating sales of 15,000 units in January and 18,000 in February. Each lens consists of 2 pounds of silicon costing $2.50 per pound, 3 oz of solution costing $3 per ounce, and 30 minutes of direct labor at a labor rate of $18 per hour. Desired inventory levels are: Â Prepare a sales budget, production budget. direct materials budget for silicon and solution, and a direct labor budget.Ottis, Inc., uses 640,000 plastic housing units each year in its production of paper shredders. The cost of placing an order is 30. The cost of holding one unit of inventory for one year is 15.00. Currently, Ottis places 160 orders of 4,000 plastic housing units per year. Required: 1. Compute the economic order quantity. 2. Compute the ordering, carrying, and total costs for the EOQ. 3. How much money does using the EOQ policy save the company over the policy of purchasing 4,000 plastic housing units per order?
- Lens & Shades sells sunglasses for $37 each and is estimating sales of 21,000 units in January and 19,000 in February. Each lens consist of 2.00 mm of plastic costing $2.50 per mm, 1.7 oz of dye costing $2.80 per ounce. and 0.50 hours direct labor at a labor rate of $18 per unit. Desired inventory levels are: Prepare a sales budget, production budget, direct materials budget for silicon and solution, and a direct labor budget.Nozama.com Inc. sells consumer electronics over the Internet. For the next period, the budgeted cost of the sales order processing activity is $250,000 and 50,000 sales orders are estimated to be processed. a. Determine the activity rate of the sales order processing activity. b. Determine the amount of sales order processing cost associated with 30,000 sales orders.Scotch Brand Products produces packaging tape and has determined the following to be its standard cost of producing one case of budget packaging tape: Material (3.50 ounces at $1.30 per ounce) $4.55 Labor (0.30 hour at $12.00 per hour) 3.60 Overhead 2.70 Total $10.85 At the start of 2021, Scotch Brand planned to produce 20,000 cases of tape during the year. Overhead is allocated based on the number of cases of tape produced. Annual fixed overhead is budgeted at $18,000 and the variable overhead costs are budgeted at $1.80 per case. The following information summarizes the results for 2021: Actual production, 21,000 cases Purchased 275,000 ounces of material at a total cost of $343,750 Used 266,250 ounces of material in production Employees worked 22,000 hours, total labor cost $275,000 Actual overhead incurred,…
- Grill Masters Restaurant has budgeted the following costs for... Please answer the general accounting questionAyayai Company has gathered the following information about its product. Direct materials: Each unit of product contains 3.10 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.90 pounds. Materials cost $ 1 per pound, but Ayayai always takes the 5.00 % cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $ 0.30 per pound. Direct labor. Each unit requires 1.60 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.10 hours per unit. The average hourly pay rate of Ayayai's employees is $ 10.60. Payroll taxes and fringe benefits are an additional $ 3.10 per hour. Manufacturing overhead. Overhead is applied at a rate of $ 4.10 per direct labor hour. Compute Ayayai's total standard cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 1.25.) Total standard cost per unit $Use the information below for Mandy Corporation to answer the question that follow. Mandy Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anticipated to be 696,000 units, estimated beginning inventory is 106,000 units, and desired ending inventory is 89,000 units. The quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product are given below.Material A: 0.50 lb. per unit @ $0.71 per poundMaterial B: 1.00 lb. per unit @ $1.89 per poundMaterial C: 1.20 lb. per unit @ $0.84 per poundThe dollar amount of Material B used in production during the year is