Problem 1: A particle undergoes simple harmonic motion with a frequency of fo = 10 Hz. At t = 0 ; the position of the particle is x(0) = 0.25 m, and the velocity of the particle is v(0) = 0.1 m/s а- Calculate the angular frequency of the oscillation (w. = ??) b- Find the amplitude of the oscillation (A =' с- Determine the phase f from the initial conditions (f=??) d- Find the displacement x at any time t. (x(t) = ??)
Problem 1: A particle undergoes simple harmonic motion with a frequency of fo = 10 Hz. At t = 0 ; the position of the particle is x(0) = 0.25 m, and the velocity of the particle is v(0) = 0.1 m/s а- Calculate the angular frequency of the oscillation (w. = ??) b- Find the amplitude of the oscillation (A =' с- Determine the phase f from the initial conditions (f=??) d- Find the displacement x at any time t. (x(t) = ??)
Related questions
Question
Please solve part 2,3,4

Transcribed Image Text:Problem 1:
A particle undergoes simple harmonic motion with a frequency of fo = 10 Hz. At t = 0 ; the
position of the particle is x(0) = 0.25 m, and the velocity of the particle is v(0) = 0.1 m/s
а-
Calculate the angular frequency of the oscillation (w. =
??)
b- Find the amplitude of the oscillation (A ='
с-
Determine the phase f from the initial conditions (f=??)
d- Find the displacement x at any time t. (x(t) = ??)
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
