Question 1 a) Use Ho = 70 km/s/Mpc to calculate ty. (Note: 1 Mpc = 3.09x1019 km) b) If a galaxy is 1427 Mpc away from Earth what is its recessional velocity? (Assume Ho = 70 km/s/Mpc) c) If a galaxy has a recessional velocity of 376 km/s, how far away from Earth is it? (Assume Ho = 70 km/s/Mpc) Please upload your work to the dropbox provided with this question.
Question 1 a) Use Ho = 70 km/s/Mpc to calculate ty. (Note: 1 Mpc = 3.09x1019 km) b) If a galaxy is 1427 Mpc away from Earth what is its recessional velocity? (Assume Ho = 70 km/s/Mpc) c) If a galaxy has a recessional velocity of 376 km/s, how far away from Earth is it? (Assume Ho = 70 km/s/Mpc) Please upload your work to the dropbox provided with this question.
Related questions
Question
Please solve exact and complete question number-1 with three sub-parts. WILL RATE IT UP!! thanks.

Transcribed Image Text:Question 1
a) Use Ho = 70 km/s/Mpc to calculate ty. (Note: 1 Mpc
= 3.09x1019 km)
b) If a galaxy is 1427 Mpc away from Earth what is its
recessional velocity? (Assume Ho = 70 km/s/Mpc)
c) If a galaxy has a recessional velocity of 376 km/s, how
far away from Earth is it? (Assume Ho = 70 km/s/Mpc)
Please upload your work to the dropbox provided with
this question.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
