### Required Information **[The following information applies to the questions displayed below.]** Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 130,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below: | Cost Components | Alpha | Beta | |-------------------------------------------|-------|-------| | Direct materials | $42 | $24 | | Direct labor | $42 | $32 | | Variable manufacturing overhead | $26 | $24 | | Traceable fixed manufacturing overhead | $34 | $37 | | Variable selling expenses | $31 | $27 | | Common fixed expenses | $34 | $29 | | **Total cost per unit** | **$209** | **$173** | The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. --- 9. Assume that Cane expects to produce and sell 99,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 99,000 Alphas to Cane for a price of $156 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 99,000 units from the supplier instead of making those units?
### Required Information **[The following information applies to the questions displayed below.]** Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 130,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below: | Cost Components | Alpha | Beta | |-------------------------------------------|-------|-------| | Direct materials | $42 | $24 | | Direct labor | $42 | $32 | | Variable manufacturing overhead | $26 | $24 | | Traceable fixed manufacturing overhead | $34 | $37 | | Variable selling expenses | $31 | $27 | | Common fixed expenses | $34 | $29 | | **Total cost per unit** | **$209** | **$173** | The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. --- 9. Assume that Cane expects to produce and sell 99,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 99,000 Alphas to Cane for a price of $156 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 99,000 units from the supplier instead of making those units?
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
![### Required Information
**[The following information applies to the questions displayed below.]**
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 130,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below:
| Cost Components | Alpha | Beta |
|-------------------------------------------|-------|-------|
| Direct materials | $42 | $24 |
| Direct labor | $42 | $32 |
| Variable manufacturing overhead | $26 | $24 |
| Traceable fixed manufacturing overhead | $34 | $37 |
| Variable selling expenses | $31 | $27 |
| Common fixed expenses | $34 | $29 |
| **Total cost per unit** | **$209** | **$173** |
The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.
---
9. Assume that Cane expects to produce and sell 99,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 99,000 Alphas to Cane for a price of $156 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 99,000 units from the supplier instead of making those units?](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Febfcfc0b-9f32-4e16-9143-aece98b8dc65%2Fe81d28fd-403a-4f62-962c-e24ca159311e%2Fxqtbtk.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:### Required Information
**[The following information applies to the questions displayed below.]**
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $225 and $175, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 130,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity is given below:
| Cost Components | Alpha | Beta |
|-------------------------------------------|-------|-------|
| Direct materials | $42 | $24 |
| Direct labor | $42 | $32 |
| Variable manufacturing overhead | $26 | $24 |
| Traceable fixed manufacturing overhead | $34 | $37 |
| Variable selling expenses | $31 | $27 |
| Common fixed expenses | $34 | $29 |
| **Total cost per unit** | **$209** | **$173** |
The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.
---
9. Assume that Cane expects to produce and sell 99,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 99,000 Alphas to Cane for a price of $156 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 99,000 units from the supplier instead of making those units?
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education