Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours, and its standard cost card per unit is as follows: - **Direct material**: 4 pounds at $10.00 per pound = $40.00 - **Direct labor**: 2 hours at $16 per hour = $32.00 - **Variable overhead**: 2 hours at $6 per hour = $12.00 - **Total standard variable cost per unit** = $84.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: | Cost Component | Fixed Cost per Month | Variable Cost per Unit Sold | |---------------------------|----------------------|-----------------------------| | Advertising | $270,000 | | | Sales salaries and commissions | $240,000 | $19.00 | | Shipping expenses | | $10.00 | The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 62,000 hours at a rate of $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000, respectively. 15. **What is the spending variance related to shipping expenses?** (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input the amount as a positive value.) In the space provided, enter the spending variance related to shipping expenses.

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours, and its standard cost card per unit is as follows:

- **Direct material**: 4 pounds at $10.00 per pound = $40.00
- **Direct labor**: 2 hours at $16 per hour = $32.00
- **Variable overhead**: 2 hours at $6 per hour = $12.00
- **Total standard variable cost per unit** = $84.00

The company also established the following cost formulas for its selling expenses:

| Cost Component            | Fixed Cost per Month | Variable Cost per Unit Sold |
|---------------------------|----------------------|-----------------------------|
| Advertising               | $270,000             |                             |
| Sales salaries and commissions | $240,000         | $19.00                      |
| Shipping expenses         |                      | $10.00                      |

The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs:

a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production.

b. Direct-laborers worked 62,000 hours at a rate of $17.00 per hour.

c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600.

d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000, respectively.

15. **What is the spending variance related to shipping expenses?** (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input the amount as a positive value.)

In the space provided, enter the spending variance related to shipping expenses.
Transcribed Image Text:Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours, and its standard cost card per unit is as follows: - **Direct material**: 4 pounds at $10.00 per pound = $40.00 - **Direct labor**: 2 hours at $16 per hour = $32.00 - **Variable overhead**: 2 hours at $6 per hour = $12.00 - **Total standard variable cost per unit** = $84.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: | Cost Component | Fixed Cost per Month | Variable Cost per Unit Sold | |---------------------------|----------------------|-----------------------------| | Advertising | $270,000 | | | Sales salaries and commissions | $240,000 | $19.00 | | Shipping expenses | | $10.00 | The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 62,000 hours at a rate of $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000, respectively. 15. **What is the spending variance related to shipping expenses?** (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input the amount as a positive value.) In the space provided, enter the spending variance related to shipping expenses.
Expert Solution
Step 1

A flexible budget is one that adjusts to the level of activity or volume in a business.In Comparison to static budget, which does not change from the amounts established when the budget was created, a flexible budget "flexes" in response to changes in a business's costs.

When an accounting period ends, actual revenues or other activity measures are entered into the flexible budget, which generates a budget based on the inputs.

steps

Step by step

Solved in 3 steps

Blurred answer
Similar questions
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education