ABD's Breads produces loaves of bread, which sell for $6.00 each. During the current month, ABD produced 3,500 loaves of bread, but only sold 3,200 loaves. The variable cost per loaf was $2.50. Total fixed manufacturing costs were $2,100 and total fixed marketing and administrative costs were $1,500. What is the product cost per loaf under absorption costing?

Principles of Accounting Volume 2
19th Edition
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax
Chapter2: Building Blocks Of Managerial Accounting
Section: Chapter Questions
Problem 5EA: Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25.000 units. The following cost...
icon
Related questions
Question

ABD's Breads produces loaves of bread, which sell for $6.00 each. During the current month, ABD produced 3,500 loaves of bread, but only sold 3,200 loaves. The variable cost per loaf was $2.50. Total fixed manufacturing costs were $2,100 and total fixed marketing and administrative costs were $1,500. What is the product cost per loaf under absorption costing?

Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Managerial Accounting
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337912020
Author:
Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:
South-Western College Pub