A wire loop with radius R= 0.2m and 400 turns of wire rotates perpendicular to a uniform magnetic field with B = 10 T at a uniform rate of 60 cycles per second. A) Calculate the induced EMF as a function of time. B) Calculate the average value of the EMF over ½ of a rotation of the wire loop.
A wire loop with radius R= 0.2m and 400 turns of wire rotates perpendicular to a uniform magnetic field with B = 10 T at a uniform rate of 60 cycles per second. A) Calculate the induced EMF as a function of time. B) Calculate the average value of the EMF over ½ of a rotation of the wire loop.
Related questions
Question
Please answer both parts

Transcribed Image Text:A wire loop with radius R= 0.2m and 400 turns of wire rotates perpendicular to a uniform magnetic
field with B = 10 T at a uniform rate of 60 cycles per second. A) Calculate the induced EMF as a
function of time. B) Calculate the average value of the EMF over ½ of a rotation of the wire loop.
B
the previous problem, if the wire loop is electrically in series with a load resistance of R = 102, A)
calculate the induced current as a function of time. B) What is the maximum instantaneous current in
the wire?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 1 images
