A wire is bent into a semi-circle as shown here. The semi-circle has a radius of r= 0.3 m. The crank is turned, causing the semi-circle to rotate in a constant magnetic field, which is into the page. The crank is turned at an angular speed of 14 revs/second and the magnetic field has strength B= 0.7 Tesla. Find the amplitude of the EMF induced in the semi-circle. The maximum induced EMF is equal to ? X B X X X R + x
A wire is bent into a semi-circle as shown here. The semi-circle has a radius of r= 0.3 m. The crank is turned, causing the semi-circle to rotate in a constant magnetic field, which is into the page. The crank is turned at an angular speed of 14 revs/second and the magnetic field has strength B= 0.7 Tesla. Find the amplitude of the EMF induced in the semi-circle. The maximum induced EMF is equal to ? X B X X X R + x
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A wire is bent into a semi-circle as shown here.
The semi-circle has a radius of r= 0.3 m. The crank is turned, causing the semi-circle to rotate in a constant magnetic field, which is into the page. The crank is turned at an angular speed of 14
revs/second and the magnetic field has strength B= 0.7 Tesla.
Find the amplitude of the EMF induced in the semi-circle.
The maximum induced EMF is equal to
?
X
B
X
X
X
X
X
X
R
X
X
X
X
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps with 5 images
