A) What is the Profit Formula for Koa's? B)How many units does Koa's need to sell in order to Breakeve
Q: help please answer in text form with proper workings and explanation for each and every part and…
A: The correct option is : A) Open/Closed Principle Reason : The Open/Closed Principle (OCP) is a…
Q: Please do not give solution in image format thanku
A: Explanations: (Based from the information's I have gathered) FAQ (Frequently Asked Questions): While…
Q: Wildhorse Company uses the allowance method for estimating uncollectible accounts. Prepare journal…
A: The journal entries are prepared to record the transactions on regular basis. The allowance for…
Q: The following information is available for Swifty Corporation for the year ended December 31, 2022:…
A: The question is based on the concept of Financial Accounting. Income Statement is the statement that…
Q: Which ways can a decision tree be presented to help lay out the sequence of decisions that can be…
A: Graphical representation:- In this format, nodes and branches are used to visually represent the…
Q: In the image you can look at the question . Is asking me to choose the correct answer below and fill…
A: Here, Loan Amount is $165,000 Mortgage A: Time Period (n) is 15 years Interest Rate is 6.25% Closing…
Q: calculator
A: The dividend discount model (DDM), a mathematical technique for predicting the price of a company's…
Q: Does a user view always require multiple tables to support it? Explain.
A: Database Management Database management refers to management of databases held within an…
Please do not give solution in image format ? And Fast answering please and Explain Proper Step by Step ?
Step by step
Solved in 6 steps with 7 images
- Using the information in the previous exercises about Marleys Manufacturing, determine the operating income for department B, assuming department A sold department B 1,000 units during the month and department A reduces the selling price to the market price.A company estimates its manufacturing overhead will be $750,000 for the next year. What is the predetermined overhead rate given the following independent allocation bases? Budgeted direct labor hours: 60,000 Budgeted direct labor expense: $1,500,000 Estimated machine hours: 100,000Belleterre Tiles makes tiles for flooring and other applications. The CFO of the company provides you with the following information for the period October through December, the company's third quarter: Belleterre Tile Revenues and Costs Third Quarter Total quantity sold Total revenues Total variable costs Total fixed costs 125,300 tiles $ 446,068 348,334 93,600 Required: a. What is the average selling price per tile? Note: Round your final answer to 2 decimal places. b. What is the average variable cost per tile? Note: Round your final answer to 2 decimal places. c. What is the average contribution margin per tile? Note: Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places. d. What is the current operating profit for a quarter? Note: Do not round intermediate calculations. e. What is the break-even point? Note: Do not round intermediate calculations. f. The CFO tells you that the company owners have said that unless the quarterly operating profit exceeds…
- Green and White Company reported the following monthly data: Units produced Sales price Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses What is Green and White's contribution margin for this month if 990 units were sold? Select one: O a. $35,700 O b. $20,790 O c. $54,600 O d. $16,830 e. $25,740 2,100 units $26 per unit $2 per unit $ 3 per unit $ 3.75 per unit $ 8,400 in total $ 0.25 per unit $ 2,100 in totalIsland Enterprises has presented the following information for the past eight months operations: 11 Month April KAy Daits Total Cost $18,500 4,750 J,950 $16,400 2,150 $12,600 $14,700 June J,550 July Aagust Septamber 4,950 Octaber 1,250 $17,500 4,650 Movember 4,150 $21,000 $18,000 $17,200 a. Using the high-low method, calculate the fixed cost per month and variable cost per unit. (Round variable cost to 2 decimal places.) Faed Cost Per Month Variable Cost Per Unit b. What would total costs be for a month with 3,750 units produced? (Do not round your intermediate calculations.) Total CootsAll applicable Mini-Exercises are available with McGraw-Hill’s Connect™Accounting. Total manufacturing costs Acme, Inc., incurs the following costs during May: accounting Mini-Exercise 13.1LO 3, 4 Sales expense. . . . . . . . . . . . . . . . $11,500Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26,000Factory supplies . . . . . . . . . . . . . . 2,500Advertising . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2,800Raw material used . . . . . . . . . . . . 18,000Administrative expense . . . . . . . $ 21,500Plant depreciation . . . . . . . . . . . 6,200Indirect labor. . . . . . . . . . . . . . . 8,000Utilities . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10,000 **75% of this amount relates to the factory.Required:Calculate Acme’s total manufacturing costs for May.
- Silver Products has presented the following information for the past eight months operations: Month Units Total Cost $ 27,600 $ 26,000 $ 18,500 $ 23,400 $ 26,200 $ 31,150 $ 26,700 $ 25,900 April 8,100 6,500 3,900 5,700 7,100 8,500 7,900 6,900 Мay June July August September October November a. Using the high-low method, calculate the fixed cost per month and variable cost per unit. (Round your variable cost to 2 decimal places.) Fixed Cost Per Month Variable Cost Per Unit b. What would total costs be for a month with 5,100 units produced? (Do not round intermediate calculations.) Total CostsQ6. Calculate the total packing and shipping costs for the month of May relating to: ora Sam's Mart Company Activity Cost per Unit of Activity Driver Customer relations per month Selling Accounting Warehousing d. All of the above Packing Shipping Per customer Per sales dollar Per order Per unit shipped Per unit shipped Per pound shipped The following information pertains to Sam's Mart activities in Minnesota for the month of May: Number of orders Sales revenue Cost of goods sold 200 $160,000 $95,000 $100.00 0.06 5.00 0.50 0.25 0.20 a $50 and $40 b. $5,400 and $90,000 c. $1,350 and $18,000 d. $23,850 and $19,080 Number of customers 25 Units shipped Pounds shipped 5,400 90,000 = 5 008.822((A 001.AT2 TS Pailing (5400* (25) Shipping (90,000 1,350 =2A business has prepared the following standard cost card based on producing and selling 15,000 units per month: $Selling price 10Variable production cost 3Fixed production cost 1Profit per unit 6 Actual production and sales for month 1 were 12,000 units and this resulted in the following: $000Selling price 124Variable production cost 40Fixed production cost 9Profit per unit 75Question:1. What is the actual selling price per unit? (2 decimal places, no dollar sign) 2. What is the total fixed production cost under flexed budget? (no dollar sign and comma) 3. What is the total variable production cost under fixed budget? (no…
- Norwood Company has the following information for September: Sales $490,000 Variable cost of goods sold 225,400 Fixed manufacturing costs 73,500 Variable selling and administrative expenses 53,900 Fixed selling and administrative expenses 29,400 Determine the following for Norwood Company for the month of September: a. Manufacturing margin $ b. Contribution margin $ c. Operating income $Use the information given below to prepare the Income Statement for March 2022 according to theabsorption costing method. INFORMATIONThe following information was extracted from the accounting records of Alpha Enterprises for the month ended 31March 2022:Sales 3 200 unitsSelling price per unit R100Finished products on 01 March 2022 400 unitsProducts manufactured during the month 3 600 unitsVariable manufacturing costs per unit R26Variable selling and administrative costs per unit sold R12Fixed manufacturing costs R25 200Fixed selling and administrative costs R12 400 Additional informationThe variable manufacturing cost per unit and total manufacturing cost per unit of the finished goods on 01 March2022 was R21.60…Ans Please Fastt...