A uniformly charged disk with radius R = 25.0 cm and uniform charge density = 7.70 x 10-3 C/m² lies in the xy-plane, with its center at the origin. What is the electric field (in MN/C) due to the charged disk at the following locations? (a) z = 5.00 cm (b) z 10.0 cm (c) z = 50.0 cm (d) z = 200 cm MN/C MN/C MN/C MN/C
A uniformly charged disk with radius R = 25.0 cm and uniform charge density = 7.70 x 10-3 C/m² lies in the xy-plane, with its center at the origin. What is the electric field (in MN/C) due to the charged disk at the following locations? (a) z = 5.00 cm (b) z 10.0 cm (c) z = 50.0 cm (d) z = 200 cm MN/C MN/C MN/C MN/C
Related questions
Question
2.12: do parts: C and D

Transcribed Image Text:A uniformly charged disk with radius R = 25.0 cm and uniform charge density = 7.70 x 10-³ C/m² lies in the xy-plane, with its center at the origin. What is the electric field (in MN/C) due to the charged disk at the following locations?
(a) z = 5.00 cm
(b) z = 10.0 cm
(c) z = 50.0 cm
(d) z = 200 cm
MN/C
MN/C
MN/C
MN/C
Expert Solution

Step 1
we have given that
R = 25 cm =0.25 m
charge density =7.70 10-3 C/m2
we know the electric field on the axis of charged disk
where k = Nm2/C2
Step by step
Solved in 2 steps
