A swinging rod of mass makes a physical pendulum as the rod has a mass of 0.61kg and length 0.86m around its end. The mass of the rod is distributed along its length uniformly. Assume the amplitude of the swing is ?max = 14.67 degrees
A swinging rod of mass makes a physical pendulum as the rod has a mass of 0.61kg and length 0.86m around its end. The mass of the rod is distributed along its length uniformly. Assume the amplitude of the swing is ?max = 14.67 degrees
Related questions
Question
A swinging rod of mass makes a physical pendulum as the rod has a mass of 0.61kg and length 0.86m around its end. The mass of the rod is distributed along its length uniformly. Assume the amplitude of the swing is ?max = 14.67 degrees

Transcribed Image Text:0=-0 max
Determine all the following:
0=+max
The FORMULA for the moment of inertia of your rod, I =
The distance from the pivot point to the Center-Of-Mass, d =
The angular frequency of the pendulum, w =
The amplitude of the motion in radians, max
The angular velocity when 0 = 65% of full swing, w(0 = 0.65 0max)
NOTE: The first question requires a FORMULA, not a value.
=
rad/sec
radians
=
meters
rad/sec
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
