A sucrose (non-electrolyte) solution has an osmotic pressure of 1.55 atm at 32°C. If the total volume of the solution is 2.55 Liters, how many moles of sucrose are present?
A sucrose (non-electrolyte) solution has an osmotic pressure of 1.55 atm at 32°C. If the total volume of the solution is 2.55 Liters, how many moles of sucrose are present?
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
![**Problem:**
A sucrose (non-electrolyte) solution has an osmotic pressure of 1.55 atm at 32°C. If the total volume of the solution is 2.55 liters, how many moles of sucrose are present?
**Explanation:**
In this problem, we are given the osmotic pressure, temperature, and volume of a sucrose solution. Our goal is to calculate the number of moles of sucrose present in the solution.
The osmotic pressure (π) can be calculated using the formula:
\[ \pi = iMRT \]
Where:
- \( \pi \) is the osmotic pressure,
- \( i \) is the van 't Hoff factor (for sucrose, a non-electrolyte, \( i = 1 \)),
- \( M \) is the molarity (moles of solute per liter of solution),
- \( R \) is the ideal gas constant (0.0821 L·atm·K⁻¹·mol⁻¹),
- \( T \) is the temperature in Kelvin.
To find the number of moles of sucrose (\( n \)), we'll first need to determine the molarity (\( M \)) of the solution and then use the volume to find \( n \).
1. **Convert Temperature to Kelvin:**
\[ T(K) = T(°C) + 273.15 = 32 + 273.15 = 305.15 K \]
2. **Calculate Molarity (M):**
\[ 1.55 \, \text{atm} = (1) (M) (0.0821 \, \text{L·atm·K⁻¹·mol⁻¹}) (305.15 \, \text{K}) \]
\[ M = \frac{1.55}{0.0821 \times 305.15} \]
\[ M = 0.0618 \, \text{M} \]
3. **Calculate the Number of Moles (n):**
Since molarity \( M \) is moles per liter,
\[ M = \frac{n}{V} \]
\[ n = M \times V \]
\[ n = 0.0618 \, \text{M} \times 2.55 \, \text{L} \]
\[ n = 0.157](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Ff2609b9a-bccc-4ea0-ab3c-7cfd8cf7907c%2F18812124-d77e-4068-82d0-573884675102%2Fca4ar7f_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Problem:**
A sucrose (non-electrolyte) solution has an osmotic pressure of 1.55 atm at 32°C. If the total volume of the solution is 2.55 liters, how many moles of sucrose are present?
**Explanation:**
In this problem, we are given the osmotic pressure, temperature, and volume of a sucrose solution. Our goal is to calculate the number of moles of sucrose present in the solution.
The osmotic pressure (π) can be calculated using the formula:
\[ \pi = iMRT \]
Where:
- \( \pi \) is the osmotic pressure,
- \( i \) is the van 't Hoff factor (for sucrose, a non-electrolyte, \( i = 1 \)),
- \( M \) is the molarity (moles of solute per liter of solution),
- \( R \) is the ideal gas constant (0.0821 L·atm·K⁻¹·mol⁻¹),
- \( T \) is the temperature in Kelvin.
To find the number of moles of sucrose (\( n \)), we'll first need to determine the molarity (\( M \)) of the solution and then use the volume to find \( n \).
1. **Convert Temperature to Kelvin:**
\[ T(K) = T(°C) + 273.15 = 32 + 273.15 = 305.15 K \]
2. **Calculate Molarity (M):**
\[ 1.55 \, \text{atm} = (1) (M) (0.0821 \, \text{L·atm·K⁻¹·mol⁻¹}) (305.15 \, \text{K}) \]
\[ M = \frac{1.55}{0.0821 \times 305.15} \]
\[ M = 0.0618 \, \text{M} \]
3. **Calculate the Number of Moles (n):**
Since molarity \( M \) is moles per liter,
\[ M = \frac{n}{V} \]
\[ n = M \times V \]
\[ n = 0.0618 \, \text{M} \times 2.55 \, \text{L} \]
\[ n = 0.157
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY