A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 2 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $20. For 8 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $29. Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.
Unitary Method
The word “unitary” comes from the word “unit”, which means a single and complete entity. In this method, we find the value of a unit product from the given number of products, and then we solve for the other number of products.
Speed, Time, and Distance
Imagine you and 3 of your friends are planning to go to the playground at 6 in the evening. Your house is one mile away from the playground and one of your friends named Jim must start at 5 pm to reach the playground by walk. The other two friends are 3 miles away.
Profit and Loss
The amount earned or lost on the sale of one or more items is referred to as the profit or loss on that item.
Units and Measurements
Measurements and comparisons are the foundation of science and engineering. We, therefore, need rules that tell us how things are measured and compared. For these measurements and comparisons, we perform certain experiments, and we will need the experiments to set up the devices.
![### Problem Statement
A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 2 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $20. For 8 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $29. Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.
### Variables and Unknowns
- Let \( x \) represent the cost for each pound of trail mix.
- Let \( y \) represent the cost for each pound of jelly beans.
### Equations
- \( 2x + 5y = $20 \)
- \( 8x + 3y = $29 \)
### Solution Approach
1. Write the system of equations based on the information provided.
2. Use substitution or elimination methods to solve for \( x \) and \( y \).
### Input Boxes
- **Cost for each pound of trail mix:** $ \[ \]
- **Cost for each pound of jelly beans:** $ \[ \]
### Action Buttons
- **x**: Submits the answer \( x \)
- **↻**: Resets the problem for another attempt
- **?**: Provides hints or additional help on solving the problem](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fcdca5d63-8f72-478a-a25b-c9897af9b2f7%2Fb21b5b0d-4f9a-4383-a323-67afad9fb7ff%2Fvhyg2k.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 6 steps with 6 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![Algebra and Trigonometry (6th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134463216/9780134463216_smallCoverImage.gif)
![Contemporary Abstract Algebra](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305657960/9781305657960_smallCoverImage.gif)
![Linear Algebra: A Modern Introduction](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285463247/9781285463247_smallCoverImage.gif)
![Algebra and Trigonometry (6th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134463216/9780134463216_smallCoverImage.gif)
![Contemporary Abstract Algebra](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305657960/9781305657960_smallCoverImage.gif)
![Linear Algebra: A Modern Introduction](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285463247/9781285463247_smallCoverImage.gif)
![Algebra And Trigonometry (11th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780135163078/9780135163078_smallCoverImage.gif)
![Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780980232776/9780980232776_smallCoverImage.gif)
![College Algebra (Collegiate Math)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780077836344/9780077836344_smallCoverImage.gif)