A steam turbine with rated capacity of 56,400 kW (56,400 kJ/s) operates with steam at inlet conditions of 8,600 kPa and 500 °C, and discharges into a condenser at a pressure of 10 kPa. Assuming a turbine efficiency of 0.75, determine the state of the steam at discharge and the mass flow rate of flow of the steam. Solution Given: Ws = -56,400 kW S P₁ = 8,600 kPa T₁ = 500 °C P₂ = 10 kPa η =0.75 Calculate: T₂ = ? x₂ = ? H₂ = ? S₂ = ? m=? Turbine
A steam turbine with rated capacity of 56,400 kW (56,400 kJ/s) operates with steam at inlet conditions of 8,600 kPa and 500 °C, and discharges into a condenser at a pressure of 10 kPa. Assuming a turbine efficiency of 0.75, determine the state of the steam at discharge and the mass flow rate of flow of the steam. Solution Given: Ws = -56,400 kW S P₁ = 8,600 kPa T₁ = 500 °C P₂ = 10 kPa η =0.75 Calculate: T₂ = ? x₂ = ? H₂ = ? S₂ = ? m=? Turbine
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Given:
Ws = -56,400 kW
P₁ = 8,600 kPa
T₁ = 500 °C
P₂ = 10 kPa
n=0.75
Calculate:
T₂ = ?
+
Example 6: Steam Turbine
A steam turbine with rated capacity of 56,400 kW (56,400 kJ/s)
operates with steam at inlet conditions of 8,600 kPa and 500 °C,
and discharges into a condenser at a pressure of 10 kPa.
Assuming a turbine efficiency of 0.75, determine the state of the
steam at discharge and the mass flow rate of flow of the steam.
Solution
x₂ = ?
H₂ = ?
S₂ = ?
m=?
13 of 23
Tutorial
20:0
Turbine
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 3 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY