A square loop of side length a =2.6 cm is placed a distance b = 0.85 cm from a long wire carrving a current that varies with time at a constant rate, ie. where Q = 2.6 A/s is a constant. I(t) = Qt, Find an expression for the magnetic field due to the wire as a function of time t at a distance r from the wire, in terms of a, b, Q, t, r, and fundamental constants.
A square loop of side length a =2.6 cm is placed a distance b = 0.85 cm from a long wire carrving a current that varies with time at a constant rate, ie. where Q = 2.6 A/s is a constant. I(t) = Qt, Find an expression for the magnetic field due to the wire as a function of time t at a distance r from the wire, in terms of a, b, Q, t, r, and fundamental constants.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A square loop of side length a =2.6 cm is placed a distance b = 0.85 cm from a long wire
carrying a current that varies with time at a constant rate, i.e.
where O = 2.6 A/s is a constant.
I(t) = Qt,
Find an expression for the magnetic field due to the wire as a function of time t at a distance r from the wire, in terms of a, b, Q, t, r, and
fundamental constants.
|B(t) =
If the loop has a resistance of 2.5 2, how much induced current flows in the loop?
In what direction does this current flow?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 6 steps with 6 images
