A spring-loaded device imparts an initial vertical velocity of 49 m/s to a 0.10-kg ball. The drag force on the ball is Fp = 0.0020v², where Fp is in newtons when the speed v is in meters per second. Determine the maximum altitude h attained by the ball (a) with drag considered and (b) with drag neglected. 16 = 49 m/s 0.10 kg Answers: www
A spring-loaded device imparts an initial vertical velocity of 49 m/s to a 0.10-kg ball. The drag force on the ball is Fp = 0.0020v², where Fp is in newtons when the speed v is in meters per second. Determine the maximum altitude h attained by the ball (a) with drag considered and (b) with drag neglected. 16 = 49 m/s 0.10 kg Answers: www
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Current Attempt in Progress
A spring-loaded device imparts an initial vertical velocity of 49 m/s to a 0.10-kg ball. The drag force on the ball is Fp = 0.0020v², where
Fp is in newtons when the speed v is in meters per second. Determine the maximum altitude h attained by the ball (a) with drag
considered and (b) with drag neglected.
th = 49 m/s
0.10 kg
Answers:
(a) With drag:
h =
i
m
(b) Without drag: h=
i
MwW
Expert Solution

Step 1
Given information:
The mass of the ball (m) = 0.10 kg
The initial velocity of the ball (v0) = 49 m/s
The drag force on the ball (FD) = 0.0020v2
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
