A rectangular parallelepiped with a square base d = 0.260 m on a side and a height h = 0.120 m has a mass m = 6.60 kg. While this object is floating in water, oil with a mass density ?o = 710 kg/m3 is carefully poured on top of the water until the situation looks like that shown in the figure. Determine the height of the parallelepiped in the water.
A rectangular parallelepiped with a square base d = 0.260 m on a side and a height h = 0.120 m has a mass m = 6.60 kg. While this object is floating in water, oil with a mass density ?o = 710 kg/m3 is carefully poured on top of the water until the situation looks like that shown in the figure. Determine the height of the parallelepiped in the water.
Related questions
Question
A rectangular parallelepiped with a square base
d = 0.260 m
on a side and a height
h = 0.120 m
has a mass
m = 6.60 kg.
While this object is floating in water, oil with a mass density
?o = 710 kg/m3
is carefully poured on top of the water until the situation looks like that shown in the figure. Determine the height of the parallelepiped in the water.

Transcribed Image Text:oil
ho
h
hw
water
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
