A point charge q = 5 μC is placed a vertical distance d = 1 m above the centre of a solid hemisphere of radius R = 0.1 m and charge density p = 0.05 Cm³. Calculate the magnitude and direction of the net force on the charge.
A point charge q = 5 μC is placed a vertical distance d = 1 m above the centre of a solid hemisphere of radius R = 0.1 m and charge density p = 0.05 Cm³. Calculate the magnitude and direction of the net force on the charge.
Related questions
Question
B7

Transcribed Image Text:(c) A point charge q = 5 µC is placed a vertical distance d = 1 m above the centre of a
solid hemisphere of radius R = 0.1 m and charge density p = 0.05 Cm³. Calculate the
magnitude and direction of the net force on the charge.
9
R
P
You may wish to use,
[sin cos@de=sin²0+C
answer is 706 N directly upwards
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
